Wynajmij
ogrodzenie
online
gospodarka odpadami wyzwania 400x350 - Wyzwania stojące przed gospodarką odpadami
2018-12-15 Łukasz Kamiński

Współczesna gospodarka odpadami to dziedzina wiedzy, która cały czas ewoluuje. Stojące przed nią wyzwania są ważne pod wieloma różnymi względami. Coraz większa liczba mieszkańców naszej planety i kurczące się zasoby to tylko jeden z wielu powodów do wzięcia jej pod  przysłowiową lupę.

Przed gospodarką odpadami rodzą się coraz to nowe wyzwanie. Mają one wydźwięk nie tylko czysto technologiczny, ale również prawny. Nowe  ustawy i coraz bardziej rygorystyczne przepisy sprawiają, że na śmieci patrzymy ze znacznie większą świadomością. Każde działania mają, a bynajmniej w zamyśle powinny mieć swój cel. W przypadku odpadów do naczelnych zadań należy:

Gospodarka odpadami i jej wyzwania

  • Ograniczenie ich liczby – nawet najlepsze sortownie nie poradzą sobie z górami odpadów, które powstają w sposób mający mało wspólnego z racjonalną konsumpcją. Niestety w miarę bogacenia się naszego społeczeństwa, proces ten można zauważyć we wielu bogatszych dzielnicach naszych miast. Do pojemników na odpady trafiają tam rzeczy, które z łatwością znalazłyby swoich nabywców. Osoby, które chcą żyć ekologicznie jako swój cel powinny obrać zoptymalizowanie konsumpcji i powstrzymanie się od nieprzemyślanych zakupów. Każdego roku w naszym kraju marnuje się nie tylko żywność, ale również ubrania, sprzęt RTV i zabawki.
  • Lepsza segregacja – przeciętne gospodarstwo zamieszkujące nasz kraj segreguje śmieci na 5 różnych frakcji. Czasami jednak jakość surowca, który odbierają firmy komunalne jest bardzo niezadowalająca. Pomimo tego ze śmieci są składowane w koszach do bio, plastiku czy szkła to mają one niewiele wspólnego z surowcem nadającym się do recyklingu. Mało która firma wykona bowiem cokolwiek sensownego z obudową od telewizora czy zaolejoną butelką po oleju. Należy zatem tak zbierać nieczystości, aby ich stan i rodzaj był zgodny z wytycznymi lokalnej instalacji przetwarzania odpadów.
  • Wykorzystanie nowoczesnych technologii – informatyka to dziedzina wiedzy, która znajduje swoje wykorzystanie nieomal wszędzie. Jej obecność jest także widoczna w gospodarce odpadami. Nic dziwnego zatem, że można a nawet trzeba wykorzystywać możliwości nowoczesnych technologii. Takie projekty jak mobilny harmonogram odbioru odpadów czy sklep z pojemnikami na odpady online to niewątpliwie przyszłość tej branży.
Gospodarka odpadami wymaga od nas większej świadomości
Gospodarka odpadami wymaga od nas większej świadomości