Wynajmij
ogrodzenie
online
smieci tips and tricks 400x350 - Śmieciowe „tips and tricks”
2019-10-07 Łukasz Kamiński

Obecnie obowiązujący system gospodarowania odpadami nie należy do najprostszych. Mieszkańcy muszą bowiem odnaleźć się w gąszczu przepisów, zaleceń oraz innych kwestii, które są z nim związane. I choć niby wszystko jest oczywiste to nadal wielu z nas ma do czynienia z zagadnieniami nad którymi warto się pochylić.

Śmieciowe „tips and tricks” to nasza nowa seria artykułów, która pozwoli rozwiać większość wątpliwości dotyczące wywozu odpadów. Po dobrze przyjętym cyklu pod tytułem „Gdzie wyrzucić (…) ?”, mamy nadzieję, że sprosta ona Waszym oczekiwaniom. Zacznijmy zatem od początku. A ten jak wiadomo bywa najtrudniejszy.

Śmieciowe „tips and tricks” ma swój początek w urzędzie gminy

  • Już nie umowa, a deklaracja – wiele osób, które w ostatnim czasie pobudowało swoje domy staje przed koniecznością „załatwienia” wywozu śmieci. W celu zamówienia tej usługi udają się oni do firmy wywozowej, a tam przeważnie są odprawiani z przysłowiowym kwitkiem. Począwszy od lipca 2013 roku jedynym miejscem w którym powinno się rozmawiać o śmieciach jest odpowiedni wydział we właściwym urzędzie gminy. To nam należy złożyć odpowiednią deklarację i określić swoje potrzeby względem odbioru nieczystości.
  • Każda ilość odpadów – w systemie, który obowiązywał do lipca 2013 roku umowy na wywóz śmieci dotyczyły przede wszystkim wielkości pojemnika oraz częstotliwości jego opróżniania. Dziś możemy określić jedynie pierwszy z tych parametrów. O przyjeździe śmieciarek w takim, a nie innym terminie decydują władze danej Gminy. Przeważnie odbywa się on terminach określonych w specyfikacjach przetargowych i uściślonych w harmonogramie. Nie oznacza to jednak, że jako obywatele zostaniemy z przysłowiową „ręką w nocniku”. Wykonawcy robót muszą zabrać każdą ilość odpadów komunalnych. Powinny one jednak być zapakowane w pojemniki lub worki o odpowiednim kolorze.
  • Tak dla segregacji – jednym z priorytetów przy wywozie śmieci jest osiąganie odpowiednich poziomów recyklingu. Aby tego dokonać należy znać zasady segregacji i ściśle ich przestrzegać. Niestety jest to dość trudne. Codzienne wyrzucanie śmieci można wspomóc nowoczesnymi technologiami. W tym miejscu chcielibyśmy polecić jeden z naszych produktów. Aplikacja „Moje Odpady” posiada wbudowany słownik odpadowy, który pozwala na sprawdzenie końcowego przeznaczenia danego przedmiotu. Jej zalety docenił portal Antyapps.pl w bardzo pochlebnej recenzji.
Śmieciowe „tips and tricks”
Śmieciowe „tips and tricks”