Wynajmij
ogrodzenie
online

Słomki ekologiczne – czy jesteśmy gotowi na zmiany?

slomki ekologiczne 400x350 - Słomki ekologiczne – czy jesteśmy gotowi na zmiany?
2020-07-06 Łukasz Kamiński

Ekologiczna żywność, spoglądanie na skład produktów, obowiązkowe opłaty w sklepach za torby plastikowe czy wreszcie sztućce z papieru. Ma to związek z chęcią zmian, które mają być konieczne dla ochrony środowiska.

Restauracje co raz chętniej wprowadzają żywność zapakowaną w papierowe opakowanie czy słomki ekologiczne, które serwuje swoim klientom Mc’Donald’s. Przeciętny Kowalski także chętniej sięga po produkty ekologiczne.

Słomki ekologiczne do napojów – dlaczego warto?

Przyjęta przez Unię Europejską tzw. dyrektywa plastikowa ma wprowadzić wiele zmian i zrewolucjonizować produkcję i używanie przedmiotów z plastiku. Część z nich zostanie całkowicie zakazana, inne zaś zostaną ograniczone po to, aby jeszcze bardziej dbać o naszą planetę. Ma to związek przede wszystkim z rosnącą ilością plastiku, które zalega w morzach i oceanach.

Do tej pory większość z nas korzystała ze słomek plastikowych. Wzrost świadomości społeczeństwa w kwestii ekologii sprawił, że chętniej sięgamy po produkty eko wykonane z papieru.

Główną zaletą słomek z papieru jest to, że są w 100% biodegradowalne. Świetnie radzą sobie z zastępowaniem tych tradycyjnych stworzonych z plastiku. Nie ma znaczenia czy pijemy akurat ciepły lub zimny napój, ponieważ słomki papierowe doskonale radzą sobie w temperaturze od -25°C aż do 40°C. Dlatego możemy je serwować jako propozycję do koktajlu czy herbaty z cytryną. Warto zwrócić  uwagę również na fakt, iż słomki papierowe po zanurzeniu ich w wodzie nie wypływają na powierzchnię, co daje nam swobodę w ich korzystaniu.      

Słomki papierowe eko często wykorzystywane są jako zestaw w parze z jedzeniem na wynos, które prowadzą lokale gastronomiczne, kawiarnie, streed food’y czy firmy z cateringiem dietetycznym.

Słysząc hasło produkty ekologiczne możemy mieć przeświadczenie, że ich cena jest wysoka. Ma to związek z dostępną żywnością ekologiczną. Jak to wygląda w przypadku słomek papierowych?

Ich cena zależy od wielkości średnicy i długości takiej słomki lecz zazwyczaj koszt, który musimy ponieść przy zakupie to ok. 40 zł. Dzięki temu mamy do dyspozycji kilkaset słomek papierowych, które zostały wyprodukowane w pełni z materiałów pochodzenia naturalnego. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg słomek ekologicznych w różnych kolorach i wzorach, które spełniają normy wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością – EN 13432 oraz ASTM 6400

Świadomość konsumencka na produkty eko ciągle rośnie

Według badań przeprowadzonych przez GFK, które jest instytutem zajmującym się badaniem opinii publicznej wynika, że polscy konsumenci są gotowi do zmian i ograniczenia zużywania ilości plastiku. Spośród wszystkich ankietowanych aż 77% zadeklarowało, że chętnie wybierali się na zakupy z własnym opakowaniem. Z kolegi 63% jest gotów używać słomek ekologicznych kosztem plastikowych.

Konsumenci, którzy nie wyobrażają sobie, aby plastikowe wyroby zniknęły całkowicie z naszego życia, muszą przestawić się na zmiany. Dzięki wprowadzonej dyrektywie przez Unię Europejską, państwa będą miały większą kontrolę nad redukcją użycia przedmiotów z plastiku, nawet poprzez wprowadzenie opłaty za plastikowe jednorazówki. Tak naprawdę to od nas samych zależy, czy chcemy dbać o środowisko kupując, np. słomki ekologiczne, czy dążyć do dalszej degradacji naszej planety. Produkty w pełni biodegradowalne można kupić w sklepie internetowym Slowpack – https://slowpack.pl/, który hurtowo dostarcza produkty do lokali gastronomicznych lub mieszkań prywatnych.

 

Słomki ekologiczne
Słomki ekologiczne