Wynajmij
ogrodzenie
online
segregacja odpadow 400x350 - Segregacja odpadów
2019-09-26 Łukasz Kamiński

Segregacja odpadów to proces z którym do czynienia ma każdy z nas. Znowelizowane przepisy dotyczące zbiórki śmieci, wymusiły niejako konieczność odseparowania ze strumienia nieczystości tego, co można powtórnie wykorzystać. Dzielenia śmieci na różne rodzaje uczymy się już od przedszkola. Najmłodsi poprzez edukację zdobywają umiejętności, którymi później dzielą się z przedstawicielami starszego pokolenia.

Większość dzieci orientuje się w kolorach pojemników na odpady, a społeczeństwo osiąga coraz wyższe poziomy recyklingu. Na chwilę obecną segregacja odpadów dotyczy przede wszystkim:

Segregacja odpadów w telegraficznym skrócie

  • Metali i tworzyw sztucznych – żółte pojemniki na metale i tworzywa sztuczne na stałe wpisały się w krajobraz naszych miast. Można je spotkać nieomal na każdej ulicy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro większość opakowań wykonana jest właśnie z tych surowców. I choć nie ważą one za wiele to ich objętość sprawia, że przed wyrzuceniem powinniśmy je zgnieść. Obniżymy w ten sposób koszty transportu, a nasza postawa pozytywnie wpłynie na środowisko.
  • Szkło – w wielu przypadkach szkło zostało zastąpione prze opakowania z tworzyw sztucznych. Nadal jednak jego wolumen jest na tyle znaczący, że musimy je składować oddzielnie. Po wstępnej selekcji szkło trafia do hut i jest przerabiane na gotowe wyroby. W ten sposób nie tylko oszczędzamy zasoby naturalne naszej planety, ale również minimalizujemy problem zanieczyszczenia naszej okolicy. W katalogu odpadów szkło widnieje pod kodem 15 01 07.
  • BIO – odpady z ogrodu, zgnite owoce i obierki od warzyw to śmieci, które ulegają biodegradacji. Produkuje się z nich kompost, który przez wielu uważany jest za jeden z najlepszych nawozów. Stosując go unikamy używania jego syntetycznych odpowiedników. BIO zbiera się w koszach koloru brązowego, które są używane naprzemiennie z workami.
  • Papier – wydawałoby się, że nasze pokolenie już dawno zrezygnowało z gazet oraz czasopism. Tymczasem przemierzając jakiekolwiek osiedle większość z nas zauważy, znaczne przepełnienie pojemników na papier. Dziś surowiec ten używany jest przede wszystkim do pakowania. W dobie Internetu kwitnie handel online, a kurierzy wszelkie dobra dostarczają właśnie w tekturowych obwolutach.

Nie tylko tworzywa, szkło, bio i papier 

  • Odpady poremontowe i gruz – remont, renowacja wnętrz czy inwestycja to okoliczności w których powstają znaczące ilości odpadów. Nie należy ich wyrzucać byle jak i byle gdzie. Do ich zbiórki, służą osobne kontenery, które można zamówić tutaj. Osoby odpowiedzialne za obsługę klientów w razie potrzeby doradzą, który z nich będzie najodpowiedniejszy.
  • Sprzęt elektro – segregacja odpadów tyczy się również sprzętu, który potocznie można określić jako „zasilany prądem”. Stary telewizor, komputer czy konsola to śmieci zbierane osobno w specjalnie przygotowanych punktach lub podczas mobilnych zbiórek. Pod żadnym pozorem nie można ich gromadzić wespół z innymi nieczystościami. Za tego typu występek grozi nam wysoka grzywna.
  • Leki – większość z nas okazjonalnie lub sposób ciągły przyjmuje leki. Nie zawsze zużyjemy je do końca. Medykamentów nie wolno gromadzić w przydomowych śmietnikach na nieczystości. Za darmo pozbędziemy się ich w najbliższej aptece lub punkcie selektywnej zbiórki odpadów na terenie całego kraju.
Segregacja odpadów chroni naszą okolicę
Segregacja odpadów chroni naszą okolicę

Segregacja odpadów jest niezwykle ważna w kontekście naszego funkcjonowania. Aby jej przestrzegać trzeba mieć nie tylko wysoki poziom świadomości, ale również odpowiednie warunki. Zadaniem naszego projektu jest oprócz sprzedaży pojemników, przybliżanie wszelkich kwestii, które są z nią związane