Wynajmij
ogrodzenie
online
rodzaje pojemnikow na odpady 400x350 - Rodzaje pojemników na odpady
2020-10-08 Łukasz Kamiński

Wiele osób prywatnych, a także zarządców nieruchomości musi dokładnie wiedzieć jakie są rodzaje pojemników na odpadów. Nie mam w tym nic dziwnego skoro stoją oni przed koniecznością zaopatrzenia swoich posesji w śmietniki, z których korzystać będzie większe grono osób.

I choć kwestia ta nie wydaje się specjalnie skomplikowana to podjęcie właściwego wyboru wpływa na jakość późniejszej zbiórki nieczystości. Typy koszy na śmieci bezpośrednio korelują z ich pojemnością. Zbyt duże zbiorniki niepotrzebnie zajmą przestrzeń, a za małe będą ciągle przepełnione. Nie każdy pojazd komunalny będzie je również w stanie je skutecznie opróżnić. Wśród  zbiorników na śmieci wyróżniamy:

Z jakimi rodzajami pojemników na odpady spotykamy się na co dzień ?

  • Pojemniki na 2 kółkach – najpopularniejsze rodzaje pojemników na odpady to przede wszystkim te, których układ jezdny składa się z ośki i 2 kółek. Ich wielkość bywa bardzo różna, a spotkać można je w prawie wszystkich wariantach. Na rynku dostępny jest cały szereg koszy na śmieci. Mają one pojemność 60,80,120,240 i 360 litrów. Rzadziej spotykane są inne litraże. Dla bezpieczeństwa lepiej zaopatrzyć się w te typowe, gdyż pozostałe mogą nie pasować pod zasyp śmieciarki. Dla przypomnienia każdy kosz do śmieci stosowany w Polsce powinien być wyprodukowany zgodnie z normą PN:EN 840.
  • Pojemniki na 4 kółkach – tego rodzaju śmietniki stosuje się przede wszystkim w zabudowie wielolokalowej. Ich wielkość sprawia, że może z nich korzystać więcej niż 1 rodzina. Kosze na śmieci wspomnianego rodzaju powinny stać na utwardzonym podłożu. Dla bezpiecznego manewrowania nimi konieczna jest również taka ilość miejsca, która pozwali na swobodne przesuwanie koszy z miejsca na miejsce. Pojemniki na 4 kółkach mają bardzo różne wybarwienie. Zazwyczaj spotyka się je w kolorach: czarnym, niebieskim, zielonym, żółtym i brązowym.
  • Pojemniki typu HDS – rodzaje pojemników na odpady mają bardzo różne oblicze. Te o pojemności 1,5 M3 i 2,5 M3 przeznaczone są do opróżniania przez pojazdy wyposażone w HDS. Zanim podejmiecie Państwo decyzję o ich nabyciu, warto upewnić się czy firma komunalna w Waszej okolicy będzie je w stanie opróżnić. Warto w tym celu skontaktować się z jej przedstawicielem lub urzędem, który trzyma pieczę nad systemem zbiórki.
  • Kontenery typu KP7 – wydawałoby się, że w dobie selektywnej zbiórki odpadów kontenery na śmieci zmieszane o pojemności 7 M3 to relikt przeszłości. Nadal jednak stosuje się je wszędzie tam gdzie przy ograniczonej przestrzeni, wywóz śmieci musi pokryć potrzeby wielu rodzin. Pojemniki KP7 nie mogą być opróżniane przez śmieciarki, a do ich transportu używane są pojazdy posiadające specjalistyczne urządzenie hakowe.

 

Typy i rodzaje pojemników na odpady
Typy i rodzaje pojemników na odpady