Wynajmij
ogrodzenie
online
zielone pojemniki na odpady 400x350 - Przeznaczenie zielonych pojemników na odpady
2019-04-20 Łukasz Kamiński

Wiele osób widząc zielone pojemniki na odpady, miewa dylematy dotyczące ich wykorzystania. Sam kolor nie jest bowiem wyznacznikiem ich przeznaczenia. Ministerialne Rozporządzenie dotyczące barw poszczególnych koszy na śmieci określa, że zieleń może być wykorzystana do zbiórki szkła i nieczystości zmieszanych. Taki stan rzeczy podyktowany jest naleciałościami historycznymi.

W wielu miastach i na wsiach pojemniki koloru zielonego stanowiły kiedyś jedyny rodzaj zbiornika, który służył danym mieszkańcom. W jednym z poprzednich artykułów omawialiśmy przeznaczenie czarnych śmietników w kontekście śmieci niesegregowanych. Przejdźmy zatem do szkła, omawiając jak powinno się z nim postępować. Do pojemników koloru zielonego należy wrzucać:

Zielone pojemniki na odpady

  • Butelki szklane – w dzisiejszym świecie szkło jest jednym z podstawowych materiałów opakowaniowych. Butelka po winie, piwie czy mleku nadaje się do recyklingu i dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby można ją było wykorzystać ponownie. Pamiętajmy, że butelka, butelce nierówna. Opakowania zawierające resztki substancji niebezpiecznych muszą być dowiezione do PSZOK lub zutylizowane w wyznaczonych do tego punktach.
  • Słoiki – mało kto z nas robi tzw. „zaprawy”. Bywa jednak, że produkty takie jak ketchup, majonez lub musztarda są częstymi gośćmi na naszych stołach. Słoiki po ich wykorzystaniu mogą być ponownie przetopione, a następnie użyte jako materiał wsadowy do produkcji nowych opakowań. Przed wyrzuceniem tego typu odpadów do pojemnika koloru zielonego powinno się je przepłukać.
  • Stłuczka szklana – na niektórych strychach, w garażach i na poddaszu można znaleźć nieomal wszystko. Niekiedy są tam także potłuczone butelki po winie, słoje i inne tego typu opakowania. Przy wiosennych porządkach warto przeanalizować zawartość tego typu miejsc, a część z zalegających nieczystości upłynnić przy zbiórce szkła. Pamiętajmy, że do pojemników koloru zielonego nie mogą trafić takie przedmioty jak: porcelana, potłuczone akwarium czy świetlówki.
Zielone pojemniki na odpady
Zielone pojemniki na odpady

 

Pojemniki koloru zielonego to ważny składnik determinujący uzyskanie odpowiednich  poziomów recyklingu. Szkło jest wdzięcznym materiałem pod względem jego ponownego użycia. Każdy z nas powinien dołożyć wszelkich starań, aby nie zasilało ono strumienia śmieci zmieszanych.