Wynajmij
ogrodzenie
online

Postępowanie z odpadami elektro, lekami i budowlanką

postepowanie z odpadami 400x350 - Postępowanie z odpadami elektro, lekami i budowlanką
2019-04-25 Łukasz Kamiński

Większość z nas wyrzuca niezmierzone ilości odpadów. Podług statystyk ilość śmieci wytwarzanych przez przeciętnego mieszkańca naszego kraju oscyluje wokół 300 kg. Wśród produkowanych przez nas nieczystości można znaleźć nie tylko plastik, szkło, papier bio czy wreszcie śmieci zmieszane. Istnieje bowiem spora grupa nieczystości, które nie powinny trafić do „zwykłych” kubłów na śmieci. Ich skład, struktura lub inne cechy klasyfikują je do zagospodarowania w zupełnie inny sposób. Nie każdy z nas jednak go zna. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka najbardziej typowych odpadów i ścieżkę postępowania z nimi:

Postępowanie z odpadami elektro, lekami i budowlanką

  • Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – lodówka, pralka, telewizor, smartfon czy wreszcie kuchenka mikrofalówka to odpady, które w ostatnim czasie pojawiają się nad wyraz często. Rewolucja technologiczna, która dzieje się na naszych oczach sprawia, że rzeczy „na prąd” wymieniamy częściej niż kiedykolwiek indziej. W kwestiach prawnych dokumentem, który reguluje zagospodarowanie śmieci elektro jest: „Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym”. Mówi ona między innymi o tym, że tego typu odpadów nie należy demontować samodzielnie, ani wyrzucać do pojemników na odpady. Z perspektywy przeciętnego obywatela powinno się je odstawiać do PSZOK lub upłynnić podczas tzw. „mobilnych zbiórek elektro”. Dobrym pomysłem wydaje się również oddanie starego sprzętu przy okazji zakupu nowego u Waszego sprzedawcy.
  • Leki, syropy i inne produkty przemysłu farmakologicznego – nikt z nas nie lubi chorować. Jeśli jednak mamy do czynienia z jakąś dolegliwością to z reguły kupujemy leki. Nie zawsze uda nam się je zużyć do końca. Część z nich zasili domową apteczkę, ale reszty musimy się w jakiś sposób pozbyć. Pod żadnym pozorem medykamentów nie wolno wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Trzeba je odstawić do PSZOK lub do specjalnego zbiornika zlokalizowanego na terenie Państwa apteki.
  • Budowlanka – prawidłowa zbiórka odpadów wyklucza gromadzenie gruzu oraz innych produktów z budowy, remontów i demontażu w przydomowych koszach na śmieci. Nieczystości z prac z renowacyjnych muszą być zagospodarowane odrębnie. Wpływ na taki stan rzeczy mają nie tylko przepisy, ale również względy praktyczne. Plastikowy kubeł na śmieci może pęknąć pod wpływem ciężaru, a zasyp śmieciarki uszkodzić się od tego typu pozostałości. Podobnie jak w przypadku leków oraz elektro, budowlankę należy odstawić do PSZOK. Dobrym pomysłem wydaje się także wynajem specjalnego kontenera lub big bagu.
Postępowanie z odpadami
Postępowanie z odpadami