Wynajmij
ogrodzenie
online
podstawowe rodzaje pojemnikow 400x350 - Podstawowe rodzaje pojemników na odpady
2019-09-12 Łukasz Kamiński

Wydawałoby się, że kwestie związane z pojemnikami na śmieci nie są warte głębszego rozważenia. W końcu służą one jedynie do przechowywania odpadów i nie można o nich powiedzieć nic ciekawego. Wszystko wskazuje jednak, że taki postrzeganie tematu jest mylne.

Każdy z nas wytwarza bowiem wiele nieczystości, których zagospodarowanie odbywa się na szereg rozmaitych sposobów.  Rodzaje pojemników na odpady są bardzo różne, głównym wyróżnikiem jest ich finalna zawartość. Z perspektywy mieszkańca możemy je podzielić na:

Podstawowe rodzaje pojemników i kontenerów na odpady

  • Plastikowe pojemniki na odpady komunalne – w latach 90 oraz w pierwszej dekadzie XXI do kolekcjonowania nieczystości służyły pojemniki typu SM. Do ich wykonania używano ocynkowanej blachy, która była w odpowiedni sposób zaginana. Ładowacze wywozu nieczystości transportowali je do śmieciarek na pasach okalających biodra. Ze względów praktycznych z czasem zostały one zastąpione przez kosze wytworzone z tworzywa. Pierwotna objętość w postaci 110 litrów została wzbogacona o nowe kubatury. Dziś śmietniki na plastik, szkło, papier, bio i zmieszane można spotkać w różnych rozmiarach oraz kolorach. Każdy z koszy na śmieci musi dziś spełniać wyśrubowane wymagania normy PN:EN 840.
  • Metalowe kontenery do wywozu nieczystości poremontowych – w naszym kraju nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie miałaby problemu z wyrzuceniem takich nieczystości jak tapety, stare panele czy gruz. Zgodnie z obecnie obowiązujących prawem wcześniej wspomniane odpady nie mogą być upłynniane w koszach na nieczystości komunalne. Ich wywóz podlega odrębnym regulacjom i póki co jest w całości skomercjalizowany. Do przewozu odpadów poremontowych służą kontenery wykonane z metalu. Wśród nich dominują zbiorniki podnoszone przy użyciu HDS i takie, które przewożą pojazdy hakowe lub tzw. „bramowce”.
  • Metalowe pojemniki na popiół – wiele środowisk mozolnie forsuje zakaz opalania naszych domostw węglem. Tymczasem popiół nadal jest dość często spotykanym odpadem. W niektórych rejonach kraju popiół kolekcjonuje się go oddzielnie. Do jego zbiórki służą kosze wyprodukowane z metalu. Są one następcami używanych w przeszłości śmietników typu SM i posiadają układ jezdny w postaci dwóch kółek i ośki. Szerzej temat popiołu omówiliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.
Podstawowe rodzaje pojemników
Podstawowe rodzaje pojemników