Wynajmij
ogrodzenie
online
podstawowe rodzaje odpadow 400x350 - Podstawowe rodzaje odpadów
2018-11-13 Łukasz Kamiński

W każdym gospodarstwie domowym powstaje bardzo wiele rozmaitych śmieci. Według katalogu odpadów, nieczystości dzielimy na kody, których ilość można liczyć w tysiącach. Nie będziemy jednak zanudzać Państwa wywodami, które mają naturę stricte naukową. W zamian za to, postaramy się omówić podstawowe typy nieczystości, z którymi ma do czynienia każdy z nas.

W przeciętnym gospodarstwie domowym mamy do czynienia przede wszystkim z :

Podstawowe rodzaje odpadów, z którymi mamy do czynienia w naszych domach

  • Odpadami opakowaniowymi – życie każdego z nas pędzie coraz szybciej. Nic dziwnego więc, ze staramy się je uprościć. W przeciwieństwie do obecnego pokolenia, nasze mamy i babcie każdego dnia przygotowywały posiłki, które złożone były z takich produktów jak choćby warzywa czy mięso. Odpadów jako takich prawie więc nie było. Obierki zasilały domowe kompostowniki, a kości albo zjadły psy, albo trafiły one na kwatery składowisk. Dziś jednak sytuacja jest zgoła odmienna. Współczesne gospodynie domowe wspomagają swoje wysiłki półproduktami, które są przeważnie opakowane w papier, szkło, folię lub tetra paki. Siłą rzeczy nieczystości te stanowią strumień śmieci podlegających selektywnej zbiórce odpadów. Warto więc je odpowiednio zagospodarować i nie mieszać z innymi rodzajami śmieci.
  • Odpadami elektro – elektronika opanowała każdą sferę naszego życia. „Na prąd” i z wyświetlaczem jest już prawie wszystko. Prawie każda dorosła osoba ma dostęp do Internetu i dość często wymienia takie swój komputer, telewizor czy zestaw kina domowego. Śmieci, które powstają przy okazji każdej modernizacji posiadanego sprzętu to tzw. odpady elektro. Z uwagi na niebezpieczeństwo skażenia środowiska nie nadają się one do gromadzenia ich w przydomowych pojemnikach. Tego rodzaju śmieci należy oddać do PSZOK lub upłynnić podczas mobilnej zbiórki odpadów. Zgodnie z ustawą odpady elektro można upłynnić również w sklepie, który dostarczył nam nowy towar. Z reguły tego typu wymiana jest darmowa i pozwala na natychmiastowe pozbycie się śmieci.
  • Odpady poremontowe – w Polsce żyje się coraz lepiej. Kiedyś remont był u wielu z nas wydarzeniem, którym ekscytowała się cała rodzina. Pamiętam, że jako dziecko z fascynacją czekałem na pierwsze kafelki czy remont własnego pokoju. W chwili obecnej gros z nas remontuje swoje pomieszczenia częściej niż 1 raz na 2 lata. Przy tej sposobności powstają takie nieczystości jak gruz i nieczystości poremontowe. W zależności od rejonu, w którym mieszkamy można się pozbyć przez wynajęcie odpowiedniego kontenera w jednej z lokalnych firm wywozowych. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nie mieszać cegieł, płytek ceramicznych czy ziemi z tapetami i boazerią. Takie zachowanie może spowodować, że za kontener przyjdzie nam sporo zapłacić.
  • Odpady zmieszane (resztkowe, z bytowania) – odpady o kodzie 20 03 01 to poza lekami wszystkie inne śmieci, których tutaj nie wymieniliśmy. Doskonałym pomysłem jest ich zbiórka w sprzedawanych przez nas używanych pojemnikach na odpady. Trzeba dodać, że zalicza się do nich także popiół, z którym w następnych miesiącach wielu z nas będzie miało do czynienia.
Podstawowe rodzaje odpadów
Podstawowe rodzaje odpadów