Wynajmij
ogrodzenie
online
wybierz odpowiedni pojemnik 400x350 - Optymalna wielkość pojemnika
2018-10-08 Łukasz Kamiński

Dobór optymalnej wielkości pojemnika na odpady nie jest wcale prosty. Zwłaszcza jeśli myśli się o kupnie używanego kubła na nieczystości. Ten zaś najłatwiej jest znaleźć w Internecie. Wiele portali aukcyjnych takie jak choćby Allegro, posiadają w swojej ofercie zbiorniki, w których można gromadzić śmieci.

Niestety Globalna Sieć Stron WWW ma jedną wadę. Nie do końca wiadomo, co kupujemy. Zdjęcia pojemników na odpady nie oddają bowiem ich rzeczywistej wielkości. Jak we wszystkim trzeba się zatem posiłkować wiedzą. Ta zaś wynika bezpośrednio z doświadczenia. Spójrzmy zatem na sprawę pod kątem danych liczbowych. Ich analiza jest najobiektywniejszym sposobem na odpowiedni dobór kosza na nieczystości. Odpady powstające w gospodarstwach domowych w ujęciu statystycznym to przede wszystkim:

Optymalna wielkość pojemnika – statystyka

  • 260 kilogramów/ 1 osobę – z danych za 2016 rok wynika, że każdy Polak produkuje rocznie blisko 260 kilogramów odpadów. Miesięcznie daje to nieco mniej niż 0,022 tony śmieci miesięcznie. Na tydzień wytwarzamy zatem 5,5 kilograma balastu, który trzeba przeznaczyć do utylizacji. Dobierając pojemnik na odpady trzeba wziąć pod uwagę ilość osób, które tworzą nasze gospodarstwo domowe. Jeśli jest w nim np. dwójka dorosłych i troję dzieci to ilość powstających odpadów wynosić będzie 110 kilogramów. Średnia waga 1 metra sześciennego odpadów wynosi 180 kg. Przy takim założeniu zebrane śmieci zajmą 611 litrów. Przykładowa rodzina pomieści swoje odpady w pojemnikach na odpady o pojemności:

Wyliczenie optymalnej wielkość pojemnika na odpady:

  1. 120 litrów – gdy wywóz odbywać się będzie 1 raz na tydzień (120 litrów * 4,333 = 520 litrów + 91 litrów dla odpadów zebranych selektywnie w systemie workowym)
  2. 240 litrów – gdy wywóz odbywać się będzie 1 raz na 2 tygodnie ( 240 litrów * 2,16 = 518 litrów + 93 litry dla odpadów zebranych selektywnie w systemie workowym)
  3. 2 x 240 litrów – gdy wywóz odbywać się będzie 1 raz na miesiąc ( 480 litrów + 131 litrów dla odpadów zebranych selektywnie w systemie workowym).

Trzeba zauważyć, że im rzadszy wywóz odpadów tym lepiej powinno się prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Różnica pomiędzy skrajnymi wartościami to aż 40 litrów. Alternatywą może być oczywiście zakup dodatkowego pojemnika, ale nie każdy Państwa chce ich posiadać zbyt wiele.  

Optymalna wielkość pojemnika
Optymalna wielkość pojemnika