Wynajmij
ogrodzenie
online
ograniczanie ilosci odpadow 400x350 - Ograniczanie ilości odpadów
2019-04-14 Łukasz Kamiński

Z każdym rokiem produkujemy coraz większe ilości odpadów. Temat ten wymaga niezwykłej uwagi, gdyż jego ignorowanie może spowodować katastrofę. Efekt cieplarniany, coraz gorsza jakość powietrza i wód to tylko niektóre z mogących nas czyhać zagrożeń.

Jeśli nie powstrzymamy procesu rosnącej degradacji środowiska, nasz los może być opłakany. Nie tylko nie zachowamy planety dla przyszłych pokoleń, ale i nie dożyjemy na niej spokojnej starości. Z każdym rokiem jest nas w ujęciu globalnym coraz więcej. I choć Europa ewidentnie się starzeje to inne regiony świata przeżywają demograficzny boom.  Góry odpadów i ich niewłaściwe zagospodarowanie mogą mieć dla nas opłakane skutki. Każdy może jednak nieco powstrzymać ten złowieszczy trend. Aby śmieci było mniej wystarczy:

Ograniczanie ilości odpadów. Bądźmy bardziej ekologiczni !!!

  • Kupować mniej przetworzoną żywność – świeże warzywa, owoce a nawet mięso mają do siebie to, że ich opakowanie jest z reguły minimalistyczne. Na targu czy nawet i hipermarkecie do opakowania tego typu produktów, służą zazwyczaj arkusze papieru lub worki foliowe. W przeciwieństwie do gotowych potraw, zbędnego balastu jest więc znacznie mniej. To co sami sobie ugotujemy ma jeszcze dodatkowy atut. Jest po prostu zdrowsze. Warto pamiętać o tym fakcie, robiąc codzienne zakupy.
  • Iść na zakupy przygotowanym – planowanie to podstawa dobrego działania. Trzeba tym samym planować również codzienne zakupy. Lista produktów, które musimy nabyć mocno ograniczy marnotrawstwo. Ile razy kupowaliśmy bowiem coś, co w ogóle nie było nam do niczego przydatne i lądowało po chwili w pojemniku na odpady ? Do dobrej praktyki związanej z zakupami należy także noszenie ze sobą lnianych lub innych toreb wielokrotnego użytku.
  • Zwiększyć obecność używanych przedmiotów w swoim życiu – wiele przedmiotów, w tym kosze do śmieci można użyć ponownie, bez konieczności zakupu ich nowego odpowiednika. Warto pomyśleć, czy szukając czegokolwiek nie można zastąpić tego tzw. „używką”. Tego typu podejście zasługuje na pochwałę, gdyż sprawia, że nasza planeta nie wyzbywa się kolejnych zasobów. Rzeczy, które nam się znudziły również nie powinny być z automatu utylizowane. W naszym otoczenie jest zapewne ktoś, kto się z nich ucieszy.
Ograniczanie ilości odpadów
Ograniczanie ilości odpadów