Wynajmij
ogrodzenie
online
ochrona srodowiska 400x350 - Ochrona środowiska w gospodarce odpadami
2019-03-24 Łukasz Kamiński

W ostatnim czasie wiele mówi się o ochronie środowiska. Temat ten jest na tyle szeroki, że słyszał o nim właściwie każdy z nas. Zmieniająca się pogoda, ocieplenie klimatu czy gwałtowne zjawiska meteorologiczne, tylko podsycają nasze zainteresowanie tematem. Z uwagą śledzimy dane na temat topnienia lodowców i z trwogą spoglądamy na termometry.

Ostatnie lato należało do jednego z najcieplejszych w historii. W Polsce tak gorąco nie było od dawien dawna. Jeśli trend ten będzie się pogłębiać, niechybnie czeka nas katastrofa. Widmo zagłady środowiska jest dziś o wiele bardziej znaczące od inwazji kosmitów czy uderzenia komety. Każdy z nas może jednak w jakimś stopniu powstrzymać Armagedon. Nie trzeba do tego ani znaczących pieniędzy, ani dużego zaangażowania. Jednym z palącym problemów ochrony środowiska są odpady. Te jak wiadomo wytwarza każdy z nas. Naszym zachowaniem możemy jednak wpłynąć na ich dalszy los. Ochrona środowiska może się więc udać jeśli tylko:

Ochrona środowiska w gospodarce odpadami

  • Będziemy sortować odpady – po lipcu 2013 roku nasze nieruchomości zostały powyposażane w komplety pojemników o różnych kolorach i różnym przeznaczeniu. Zaczęliśmy dzielić śmieci na 5 różnych rodzajów. Nie wszędzie jednak odbywa się to zgodnie z zamysłami ustawowymi i zdrowym rozsądkiem. Na dużych osiedlach i okolicznych blokowiskach śmieci nadal trafiają do jednego kubła i powodują znaczące starty dla środowiska. Warto zmienić ten stan rzeczy zaczynając od siebie i najbliższych.
  • Z rozsądkiem pozbędziemy się odpadów z budowy i remontów – większość z nas przynajmniej raz na kilka lat remontuje swoje nieruchomości. Wymieniamy panele, kafelki, podłogi z drewna oraz pozbywamy się gabarytów. Nie od dziś wiadomo, że powstają przy tej okazji odpady. Warto się ich pozbyć w sposób legalny. Odpady o kodach 17 09 04 i 20 03 07 (poremontowe i meble) powinny być dostarczone do PSZOK lub odebrane przez lokalne przedsiębiorstwo komunalne.
  • Wykorzystamy niektóre przedmioty ponownie – jedna z wybitnych polskich pisarek Zofia Nałkowska pisała, że „co dla jednych jest podłogą, to dla innych staje się sufitem”. Na język odpadowy ową zasadę może przełożyć o wiele dosadniej. Hasło „pomyśl, zanim wyrzucisz” powinno przyświecać postepowaniu każdego z nas. Wiele rzeczy, które trafiają na składowiska wykazuje jeszcze znaczącą wartość użytkową. Właśnie tym duchu nasza firma prowadzi sprzedaż używanych pojemników na odpady. W ten sposób nie tylko chronimy środowisko, ale także dostarczamy Państwu wysokiej klasy śmietniki, które są tańsze od nowych.

 

Ochrona środowiska w gospodarce odpadami
Ochrona środowiska w gospodarce odpadami