2020-10-27
Wiele osób zastanawia się na czym polega segregacja odpadów. Nie ma w tym nic dziwnego skoro obowiązek selektywnej zbiórki śmieci spoczywa na każdym z nas. Tymczasem zbiórka nieczystości nie ogranicza się jedynie do 5 podstawowych frakcji.
Oprócz odpadów komunalnych gromadzonych w przydomowych śmietnikach są jeszcze inne, o których warto pamiętać. Oddzielnie powinny być wyrzucane właściwie wszystkie produkty uboczne naszej egzystencji. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy przede wszystkim:
O co chodzi w segregacji odpadów ?
- Sprzęt elektro – zużyty telewizor, pralka, telefon komórkowy czy odtwarzacz DVD to sprzęt elektryczny, który należy zutylizować w profesjonalnych stacjach demontażu. Silą rzeczy nie można go więc wyrzucić do pojemników na nieczystości. W realiach każdego gospodarstwa domowego powinniśmy udać się z nim do PSZOK lub oddać do sklepu przy okazji zakupu nowego sprzętu.
- Gabaryty – każdy z nas co jakiś czas wymienia szafę, łóżko, segment czy też krzesła. W trakcie tej czynności powstają odpady o ponad normatywnej wielkości i nieregularnym kształcie. Wyrzucenie ich do zwykłych zbiorników nie dość, że może okazać się niemożliwe to jeszcze nie powinno być praktykowane. Podobnie jak w przypadku sprzętu elektro z gabarytami należy udać się do PSZOK, zamówić ich odbiór w firmie komunalnej lub oddać podczas zbiórki mobilnej w naszej gminie.
- Baterie – aby odpowiedzieć na pytanie na czym polega segregacja odpadów należy pamiętać o bateriach. Zasila się nimi wiele artykułów gospodarstwa domowego, zabawek oraz innych mniejszych urządzeń. Z uwagi na właściwości chemiczne ogniw kumulujących energię nie można ich wyrzucać do koszy na śmieci. Z racji rozmiarów kłopot z bateriami jest nieco mniejszy niż z nieczystościami, które wymieniliśmy wcześniej. Więcej jest też punktów, które gotowe są je przyjąć. Są to przede wszystkim sklepy z AGD i RTV, hipermarkety oraz szkoły.
- Leki – trwająca właśnie pandemia koronawirusa skupiła naszą uwagę na zdrowiu. O tym jak ważny stanowi ono zasób przekonujemy się każdego dnia. Każda osoba od czasu do czasu jednak choruje, produkując leki, których nie zużyła do końca. Medykamentów pod żadnym pozorom nie możemy wyrzucać do śmietników. Zdecydowaniem lepszym rozwiązaniem będzie ich oddanie do PSZOK lub apteki.