Wynajmij
ogrodzenie
online
lista kodow bdo 400x350 - Lista kodów BDO wyłączona z obowiązku ewidencji
2020-01-03 Łukasz Kamiński

Początek nowego roku przyniósł prawdziwą rewolucję związaną z uruchomieniem systemu Bazy Danych Odpadowych. Wielu przedsiębiorców, którzy obawiali się o konsekwencje związane brakiem odpowiedniego wpisu uspokoiło się jeszcze przed 1 stycznia. 30.12.2019 ukazało się Rozporządzenie, w którym zawarta została lista kodów BDO, które nie podlegają obowiązkowej rejestracji.

Co to oznacza dla większości przedsiębiorców? Okazuje się, że niewątpliwie większy spokój. Część nieczystości, zawarta w spisie jest na tyle popularna, że powoduje zwolnienie z ustawowego obowiązku elektronicznej ewidencji sporą grupę osób prowadzących działalność gospodarczą. W takim ujęciu mowa tutaj przede wszystkim o takich kodach odpadu jak:

Lista kodów BDO wyłączona z obowiązku ewidencji

  • 15 01 02 (opakowania z tworzyw sztucznych) – lista kodów BDO wyłączona z obowiązku ewidencji rozpoczyna się od opakowań z tworzyw sztucznych. Firmy, które produkują tego rodzaju śmieci w ilości nie przekraczającej 500 kg rocznie mogą nimi gospodarować na starych zasadach bez obaw o konsekwencje prawne. Wyłączenie to daje większe pole do manewru dla większości sklepików osiedlowych oraz mniejszych punktów handlu detalicznego. Taki stan rzeczy nie powinien budzić zastrzeżeń i jest na pewno sporym ułatwieniem.
  • 15 01 01 (opakowania z papieru i tektury) – kartony, podobnie jak folia reklamówki to jeden z podstawowych materiałów opakowaniowych. One również zostały wyłączone z obowiązku rejestracji w BDO na zasadach podobnych jak odpady o kodzie 15 01 02. Obok nich lista kodów BDO została wzbogacona również o takie nieczystości opakowaniowe jak: 15 01 03, 15 01 04, 15 01 05, 15 01 07 i 15 01 09. Pełna lista śmieci podlegających znowelizowanym przepisom dostępna jest w tym miejscu.

 

Lista kodów BDO wyłączona z obowiązku ewidencji
Lista kodów BDO wyłączona z obowiązku ewidencji

 

W świetle nowego rozporządzenia, wiele firm, które nie zarejestrowały się w systemie BDO może odetchnąć z ulgą. Z drugiej strony, w przypadku mniejszych podmiotów obowiązkowa ewidencja nieczystości dla niektórych kodów i tak nastręczałaby wielu problemów. Naszym zdaniem branża odpadowa nie jest do końca gotowa na tak daleko idące zmiany. Większość pojazdów komunalnych nie posiada chociażby wagi, a niektóre nieczystości zagospodarowują tylko nieliczne podmioty. Być może jednak z czasem stan ten ulegnie poprawie.