Wynajmij
ogrodzenie
online
kto musi zapewnic pojemniki 400x350 - Kto powinien zapewnić pojemniki do śmieci ?
2021-01-05 Łukasz Kamiński

Z początkiem nowego roku wiele osób zastanawia się kto powinien zapewnić pojemniki do śmieci. Nie jest to niczym nowym skoro zmiana kartek w kalendarzu zwykle wiąże się ze zmianami w obrębie zagospodarowania nieczystości.

Ten rok jest pod tym względem szczególny. Od lipca 2020 wprowadzony został ustawowy obowiązek segregacji, a liczne obostrzenia związane z pandemią nie pomogły w upowszechnieniu wiedzy na ten temat. Warto więc przypomnieć Państwu podstawowe informacje związane ze wszystkim co wiąże się z koszami na śmieci. Dla wielu z Was oznaczać to będzie niestety konieczność poniesienia sporych wydatków. Inni jednak będą mogli odetchnąć z ulgą i spokojnie zaczekać na dostawę swoich śmietników. W chwili obecnej obowiązek zapewnienia koszy na śmieci spoczywa na:

Kto powinien zapewnić pojemniki do śmieci ?

  • Właścicielu nieruchomości – zgodnie z obowiązującym prawem właściciele nieruchomości powinni wyposażyć ją w kosze na śmieci. W zależności od systemu zbiórki może to być albo komplet pojemników, albo jedynie kosz na odpady zmieszane. Konieczność kupna jedynie tego ostatniego ściśle wiąże się z tym w jaki sposób są zbierane nieczystości. Tam gdzie śmieci przechowuje się w workach, siłą rzeczy reszta śmietników będzie zbędna.
  • Gminie – odpowiedź na pytanie kto powinien zapewnić pojemniki do śmieci niektórych z Państwa nie okaże się wcale taka straszna. W dużej części miast i wsi naszego kraju to właśnie Gmina rozpisuje w przetargach na odbiór śmieci konieczność wyposażenia nieruchomości w pojemniki. Przedsiębiorcy komunalni biorą więc ten ciężar na siebie, a cenę z postępowania ofertowego kalkulują z uwzględnieniem śmietników. Siłą rzeczy jest więc ona wyższa niż w przypadku ściśle wynikającym z przepisów ustawowych.
  • Gminie i właścicielu nieruchomość – część Gmin w naszym kraju praktykuje system mieszany. Jego ideą jest rozłożenie kosztów związanych z pojemnikami na odpady pomiędzy urząd i mieszkańców. W przeważającej ilości przypadków właściciel nieruchomości musi kupić śmietnik na nieczystości niesegregowane , a Gmina zapewnia mu kosze do selektów. Przyjęcie ich oznacza także wzięcie na swoje barki odpowiedzialności za ich stan techniczny.

 

Kto powinien zapewnić pojemniki do śmieci ?
Kto powinien zapewnić pojemniki do śmieci ?