Wynajmij
ogrodzenie
online
kto kupuje pojemniki na odpady 400x350 - Kto kupuje pojemniki na odpady ?
2021-12-11 Łukasz Kamiński

Wiele osób zastanawia się, kto kupuje pojemniki na odpady. W końcu nie są one tanie, a obowiązek zabezpieczenia posesji w kosze na śmieci jest tak samo elementarny jak dostęp do wody lub prądu.

Tymczasem, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie i wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy i jak do tematu podejdzie Gmina lub podmiot świadczący usługi odbioru śmieci. Warto zatem przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom i samemu stwierdzić, kto w naszej miejscowości odpowiada za wyposażenie gospodarstw domowych w kosze na nieczystości. Może to być na przykład:

Kto kupuje pojemniki na odpady ?

  • Właściciel nieruchomości – chcąc rozwiać wątpliwości dotyczące tego, kto kupuje pojemniki na odpady warto pochylić się nad rolą, jaką w gospodarce odpadami pełni właściciel nieruchomości. W jego obowiązkach jeszcze do niedawna leżał obowiązek zapewnienia na posesji koszy do śmieci. Zarządcy lub osoby prywatne musiały zatem wydzierżawić śmietniki lub nabyć je na wolnym rynku. Usługę dzierżawy do dziś oferuje wiele firm wywozowych, a same pojemniki można także kupić na wolnym rynku. Dobrym miejscem do tego jest nasz sklep z pojemnikami na odpady.
  • Gmina – art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 228) wprowadził zmianę do art. 5 ust. 1 pkt 1 i dał możliwość przejęcia przez Gminę obowiązku wyposażenia posesji w kosze do śmieci. Oznacza to, że Rada Gminy może podjąć decyzję o tym, że poszczególne nieruchomości w pojemniki zabezpieczy np. firma, która wygra przetarg na odbiór odpadów. Samorząd może zapłacić za zbiorniki z pieniędzy, które pochodzą z opłat wnoszonych przez mieszkańców.
  • Firma wywozowa – niekiedy nie musimy się martwić o to, kto kupuje pojemniki na odpady, gdyż są one jednym ze składników usługi świadczonej przez przedsiębiorstwa komunalne. Jeśli więc np. podpiszemy z nimi umowę (dotyczy umów b2b) to opłata za kosze do śmieci będzie doliczana do kosztów odbioru.

 

Kto kupuje pojemniki na odpady ?
Kto kupuje pojemniki na odpady ?