Wynajmij
ogrodzenie
online
pojemnik na odpady 400x350 - Kosze na odpady
2018-12-17 Łukasz Kamiński

Kosze na odpady to wbrew pozorom jeden z ważniejszych składników gospodarowania nimi. Bez dobrych koszy na śmieci nie jest przecież możliwe właściwe gromadzenie nieczystości. Mając na uwadze priorytety, które stawia przed nami Ustawodawca, nie można pomijać takich kwestii jak ich pojemność, kolor oraz stan techniczny.

Osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu to wyzwanie, które nie powiedzie się bez odpowiednich zbiorników. Tylko one bowiem są w stanie zgromadzić to co straciło swoje pierwotne właściwości lub okazało się niepotrzebne. Pojemniki na odpady, aby spełniły kryteria swojej przydatności muszą:

Kosze na odpady – kryteria przydatności

  • Stać w tzw. „bliskim sąsiedztwie” – zamknijmy na chwilę oczy i wyobraźmy sobie przeciętną osobę, która idzie wyrzucić śmieci. W 5 workach trzyma ona takie nieczystości jak: plastik, szkło, papier, bio i nieczystości zmieszane. Nasz hipotetyczny Kowalski ma jak najlepsze plany związane z pozbyciem się nieczystości. Jego plan spełza jednak na niczym, gdyż odległość od jednego do drugiego pojemnika jest za duża. Organizując punkt gospodarowania odpadami trzeba pamiętać o zachowaniu maksymalnie 5 metrowych odstępów pomiędzy koszami na poszczególne frakcje nieczystości.
  • Być należycie oznaczone – wiele pojemników na odpady, które można spotkać w naszym kraju jest absolutnie nieprzydatna. Dzieje się tak za sprawą braku odpowiednich oznaczeń. Widać to szczególnie podczas wyjazdów do nadmorskich kurortów i w góry. Tam gdzie można spotkać rzesze turystów najłatwiej o omyłki. Osoby, które przyjeżdżają na łono natury, aby odpocząć najczęściej ją zatruwają. Dzieje się tak nie tyle, co z premedytacji jak z oczywistych nieporozumień. Wyeliminować mogą je naklejki na pojemniki i inne formy oznaczeń.
  • Nie budzić zastrzeżeń wizualnych – pojemnik na odpady, który jest brudny przeważnie śmierdzi. Zapach odpadów nie należy do najprzyjemniejszych i warto z nim walczyć. Na naszym rynku można spotkać dość sporo środków, które pozwalają pozbyć się problemu. Jeśli zatem nie chcecie Państwo zrażać do koszy na śmieci swoich domowników lub klientów to warto je od czasu do czasu umyć. Taki zabieg sprawi, że korzystanie z pojemników na odpady będzie przyjemniejsze.

 

Tak nie powinien wyglądać pojemnik na odpady
Tak nie powinien wyglądać pojemnik na odpady