Wynajmij
ogrodzenie
online

Jaki kod odpadu będzie najlepszy dla śmieci z budowy ?

kody odpadow budowa i remont 400x350 - Jaki kod odpadu będzie najlepszy dla śmieci z budowy ?
2019-11-16 Łukasz Kamiński

Wiele osób, które zajmują się „papierologią” w firmach budowlanych miewa sporo kłopotów z kwestiami dotyczącymi gospodarki odpadami. Nie mam w tym nic dziwnego, skoro na próżno szukać w Internecie poradników czy portali branżowych, które mogłyby im pomóc.

Autorzy wielu materiałów silą się na niepotrzebną teorię, tymczasem najważniejsza jest praktyka. Ta bardzo często sprowadza się do wystawienia odpowiedniej karty przekazania odpadu. I tutaj rozpoczynają się prawdziwe schody. Na pytanie jaki kod odpadu będzie najlepszy dla śmieci z budowy odpowiedź można znaleźć poniżej:

Wiemy, jaki kod odpadu będzie najlepszy dla śmieci z budowy

  • Gruz – na prawie każdym placu budowy mamy do czynienia z gruzem. Jest on przeważnie wywożony w specjalnych kontenerach lub workach typu big bag. Wytwórcy tego odpadu powinni na okoliczność każdego odbioru przygotować kartę przekazania odpadu. W przypadku gruzu w rubryce odpowiedzialnej za kod powinien powinniśmy wpisać: 17 01 01 (gruz betonowy), 17 01 02 (gruz ceglany) lub 17 01 07 (gruz zmieszany).
  • Odpady zmieszanemix odpadów poremontowych takich ja choćby: plastikowe rurki, panele podłogowe, zdarte tapety czy inne elementy wyposażania opisuje kod 17 09 04. Naszym zdaniem zawiera on w sobie najwięcej nieczystości, które powstają na terenach przeznaczonych pod inwestycję. Jeśli nie wiemy co wpisać w karcie przekazania odpadu, a nie mamy do czynienia z odpadem jednorodnym to użycie go będzie z pewnością najbezpieczniejsze.
  • Styropian i ondulinakod odpadu 17 06 04 zarezerwowany jest dla odpadów, które powstają przy okazji różnego rodzaju dociepleń. Zawiera się w nim między innymi styropian budowlany. Cechą charakterystyczną tychże nieczystości jest duża objętość i mała waga. Wystawiając kartę przekazania odpadu nie można pomylić kodu 17 06 04 z 15 01 02, gdyż ten reprezentuje styropian opakowaniowy. Szerzej na temat styropianu pisaliśmy w innym artykule.
  • Papa – chcąc się dowiedzieć jaki kod odpadu będzie najlepszy dla śmieci z budowy nie możemy zapominać o papie. Nadal mamy z nią do czynienia nader często. Wymiana pokrycia dachowego czy inne prace demontażowe sprawiają, że kod 17 03 80 używany jest na równi z innymi. Na ogół papa rozliczana jest przez firmy komunalne od tonażu i za kurs. Przy większych ilościach tego odpadu warto już na wstępie uzgodnić możliwy do uzyskania rabat.
Jaki kod odpadu będzie najlepszy dla śmieci z budowy ?
Jaki kod odpadu będzie najlepszy dla śmieci z budowy ?

 

Jak widać podstawowych odpadów z grupy „17” nie ma aż tak dużo. Warto więc zachować zdrowy rozsądek i nie bać się o konsekwencje naszych błędów. Musimy bowiem pamiętać, że ostateczną decyzję co do kodu odpadu (pełna lista odpadów znajduje się tutaj) i tak podejmie albo przedsiębiorstwo wywozowe, albo klasyfikator odpadów na składowisku. Nam przyjdzie co najwyżej poprawić źle wystawiony dokument.

Zobacz również: wywóz gruzu Grudziądz

Zobacz także: