Wynajmij
ogrodzenie
online
jak segregowac smieci 400x350 - Jak segregować śmieci ?
2020-06-17 Łukasz Kamiński

Wiele osób zastanawia się na tym jak segregować śmieci. Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko obowiązujące prawodawstwo, ale i wewnętrzne przekonania każdego z nas. Ochrona środowiska jest swojego rodzaju priorytetem. To od niej zależy zachowanie odpowiedniego stanu planety i przyszłość naszego gatunku.

Założenia wprowadzone przez Ustawodawcę będą o tyle skuteczne, o ile będziemy ich przestrzegać. Aby było to możliwe trzeba jednak zaangażować odpowiednie środki. W kontekście segregacji śmieci sprowadzają się one do zapewnienia odpowiedniej przestrzeni dla produkowanych przez nas nieczystości. Składają się na nią takie elementy jak:

Jak segregować śmieci ? Gdzie wyrzucamy nasze odpady ?

  • Wewnętrzne pojemniki do segregacji – na pytanie jak segregować śmieci nie znajdzie się odpowiedzi, o ile proces ten nie będzie zadziewał się u tzw. „źródła”. Dobrym pomysłem wydaje się więc zaopatrzenie naszego domu lub miejsca pracy w wewnętrzne zbiorniki na poszczególne frakcje odpadów. Tego typu posuniecie wykluczy konieczność wyrzucania każdej butelki czy kartonu po butach z osobna. Nieczystości będą lepiej posegregowane, co przełoży się na jakość surowców.
  • Zewnętrzne pojemniki do segregacji – wszędzie tam gdzie nie wiadomo jak segregować śmieci przyczyna leży w dużej mierze po stronie źle oznaczonych czy błędnych kolorystycznie pojemników. Powinniśmy zatem dbać o ich stan techniczny, zaopatrzyć w odpowiednie naklejki, a w razie potrzeby wymienić na nowe. W tym ostatnim przypadku warto pamiętać o tym, aby ich litraż był odpowiedni dla danej liczby osób. Z oczywistych względów zbyt małe kosze na śmieci nie spełnia swojego zadania, a za duże zabiorą niepotrzebnie miejsce.
  • Worki na śmieci – alternatywą dla pojemników na odpady są worki. Podobnie jak kosze do śmieci są one wytwarzane w różnych konfiguracjach. Torby na nieczystości stosuje się najczęściej wszędzie tam gdzie nie ma przestrzenie na posadowienie tradycyjnych śmietników lub występują problemy z dojazdem śmieciarki. Mowa tutaj przede wszystkim o zwartej zabudowie obszaru starówek oraz o posesjach, które zostały wybudowane w dużej odległości od głównych dróg dojazdowych w gminach. Worki na różne rodzaje śmieci znajdują zastosowanie także podczas imprez plenerowych.

 

Dowiedz się, jak segregować śmieci
Dowiedz się, jak segregować śmieci

 

Z pomocą w codziennej rutynie związanej z segregowaniem śmieci przychodzi także informatyka. Na naszych łamach uruchomiliśmy interaktywną wyszukiwarkę nieczystości. Osobom, które wolą rozwiązania mobilne polecamy aplikację „Moje Odpady”.

Zobacz także: