Wynajmij
ogrodzenie
online
jak segregowac smieci 2021 400x350 - Jak segregować śmieci w 2021 roku ?
2021-01-09 Łukasz Kamiński

Wiele osób zastanawia się jak segregować śmieci w 2021 roku. Wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim zmiany, który przynosi prawie każda zmiana daty w kalendarzu. Nie inaczej będzie i teraz.

Nasz portal dotarł do zapowiedzi zmian, które czekają nas w niedalekiej przyszłości. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce dokonać modyfikacji polegającej na powrocie do zbierania odpadów z podziałem jedynie na 3 frakcje. Tego rodzaju zbiórka będzie jednak mogła być prowadzona jedynie przez Samorządy, które uzyskają na to specjalną zgodę. Dodatkowo mówi się także o oklejaniu worków na śmieci specjalnymi kodami kreskowymi, które pozwolą zweryfikować, kto faktycznie nie przestrzega przepisów. Dotkliwsze mają być także kary dla osób, które wyrzucają śmieci w nieprzeznaczone do tego miejsca. Opłaty mają sięgnąć nawet 5000 złotych. W chwili obecnej jednak są to plany, a odpady zbierane są nadal z podziałem na 5 frakcji. Wygląda to następująco:

Jak segregować śmieci w 2021 roku ?

  • Metale i tworzywa sztuczne – kolor worka/pojemnika żółty
  • Szkło – kolor worka/pojemnika zielony
  • BIO – kolor worka/pojemnika brązowy
  • Papier – kolor worka/pojemnika niebieski
  • Zmieszane – kolor pojemnika czarny lub zielony

W obliczu coraz bardziej zmieniających się wytycznych warto kierować się jedynie obowiązującym prawodawstwem. Obowiązek selektywnej zbiórki śmieci, który dotyczy każdego z nas zapoczątkowany został w lipcu 2020 roku. Do zmian, które mogą nastąpić zdążymy się z pewnością jeszcze przygotować. Prawie na pewno nie wejdą one w życie do momentu wygaśnięcia obecnych umów na odbiór śmieci z Gminy. Osobom, które chcą się lepiej przygotować na to co ma nastąpić polecamy lekturę lokalnych regulaminów otrzymania czystości. Z nich można się dowiedzieć między innymi tego jak segregować śmieci na danym terenie i czy trzeba powiększyć stan posiadanych pojemników na nieczystości. W zależności od regionu selektywnej zbiórce podlega także czasami popiół albo np. odzież. Szczegółowe informacje na ten temat są z reguły dostępne na harmonogramie wywozu. Dodatkową wiedzę można uzyskać także na stronach Ministerstwa i na portalach zajmujących się sprawami środowiskowymi. Przeznaczenie poszczególnych śmieci zgłębicie Państwo także przy użyciu naszego słownika.

Jak segregować śmieci w 2021 roku ?
Jak segregować śmieci w 2021 roku ?

Zobacz także: