2020-12-16
Ilość pojemników na odpady to temat, który jest ważny w kontekście ich zakupu. Odpowiednia liczba koszy na śmieci rzutuje na późniejszy porządek i poprawia jakość selektywnej zbiórki. Trudno jest jednak jednoznacznie stwierdzić, czym kierować się przy doborze śmietników. Wpływ na taki stan rzeczy ma bowiem bardzo wiele czynników.
Jedną z najlepszych metod na podjęcie odpowiednich decyzji jest obserwacja. Bywa jednak, że nie ma na nią czasu. Aby ustrzec się przed perspektywą piętrzących się gór nieczystości warto rozważyć kilka czynników. Do najważniejszych z nich należą:
Jaka powinna być ilość pojemników na odpady ?
- Ilość osób zamieszkujących daną nieruchomość – ilość pojemników na odpady zależy w dużej mierze od liczby lokatorów, którzy ją zamieszkują. I choć nie ma w tym nic odkrywczego to z pewnością warto przemyśleć także strukturę ich wieku. Osoby młodsze produkują zazwyczaj więcej nieczystości. Wynika to przede wszystkim z ich skłonności zakupowych oraz faktu, że produkują oni szereg nieczystości typowych dla młodych rodzin. Jednym z przykładów są np. pieluchy jednorazowe, które muszą trafić do śmietników na nieczystości zmieszane.
- Rodzaj ogrzewania – powoli kończy się era opalania pieców paliwem stałym. Nadal jednak duża część gospodarstw domowych wyposażona jest w piec, który generuje popiół. W sezonie grzewczym będzie go na pewno sporo i skutecznie wypełni on przestrzeń przeznaczoną na śmieci. Zarządcy tego typu nieruchomości mają więc nie lada zagwozdkę. Muszą oni tak planować wyposażenie punktu gromadzenia odpadów, aby spełniał on swoje zadania zarówno latem jak i zimą. Dobrym pomysłem w tym przypadku wydaje się odpowiednie rotowanie kubłami. Kosz do popiołu można w ciepłych miesiącach zastąpić np. śmietnikiem do tworzyw sztucznych i metalu.
- Częstotliwość wywozu – ilość pojemników na odpady należy ściśle skorelować z częstotliwością przyjazdu śmieciarek. Może w tym pomóc analiza terminarza pracy służb komunalnych. Przy częstszych wywozach nie warto przesadzać z obstawianiem posesji śmietnikami. Mogą on wnieść więcej chaosu i bałaganu niż ich niedomiar. Dla Państwa potrzeb przygotowaliśmy specjalny kalkulator, który pozwala oszacować ile śmieci generuje każdy z nas. Można go znaleźć tutaj.