Producenci podpasek i tamponów nie mają obowiązku podawać szczegółowego składu na opakowaniach swoich wyrobów. Mogą zatem stosować różne zabiegi zachęcające do zakupu, np. bielenie chlorem dla uzyskania wrażenia czystości i higieniczności.
Jak długo rozkładają się produkty do higieny menstruacyjnej?
W trakcie całego życia każda kobieta zużywa przeciętnie od 7 do nawet kilkunastu tysięcy sztuk podpasek i tamponów. To blisko 130 kilogramów jednorazowych produktów do higieny intymnej. Jest to wynik, który ma negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na zdrowie każdej z nas. Dla planety oznacza to odpady, które będą się rozkładać około 300 lat. Dla kobiecego ciała to alergie kontaktowe, infekcje i podrażnienia okolic intymnych. Ich przyczyną są substancje zapachowe i dodatki pestycydów oraz chloru wykorzystywane do produkcji podpasek i tamponów. Skąd pestycydy w podpaskach? Pochodzą z uprawianej konwencjonalnie bawełny powszechnie używanej do produkcji środków higienicznych. W kilogramie takiej bawełny możemy znaleźć nawet ⅓ kilograma chemicznych dodatków.
Ponadto, dla stworzenia wrażenia świeżości i neutralizacji nieprzyjemnych zapachów, producenci do swoich wyrobów dodają sztuczne zapachy i pochłaniacze wilgoci. Te substancje chemiczne wnikają w chłonną i delikatną błonę śluzową, uszkadzają ją i powodują przewlekłe infekcje miejsc intymnych. Należy pamiętać, że im cieńszą podpaskę wybieramy, tym więcej chemicznych dodatków będzie w jej składzie.
Ekologiczna alternatywa wśród środków higienicznych
Wyborem bezpiecznym dla zdrowia i naszego ekosystemu są np. ekologiczne tampony i kubeczki menstruacyjne. To skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Do ich produkcji wykorzystywane są łagodne dla zdrowia i ekologiczne składniki, np. naturalna bawełna, medyczny silikon oraz biodegradowalne i kompostowalne biopolimery. Mają przyjazny dla skóry odczyn pH i zmniejszają ryzyko powstawania zaczerwienień oraz reakcji alergicznych.
Coraz częściej możemy też usłyszeć o bieliźnie menstruacyjnej. W sprzedaży dostępna jest ona od kilku lat, jednak dopiero od niedawna chętniej po nią sięgamy. Są to specjalne wielorazowe majtki przeznaczone do prania ręcznego lub w pralce. Wyróżnia je wysoka chłonność, która zmniejsza się zwykle dopiero po upływie 2 lat użytkowania.
Środki do higieny intymnej pozwalają nam poczuć się świeżo i komfortowo w trakcie okresu. Dzięki nim możemy zachować pełną aktywność i nie musimy rezygnować z ulubionych czynności. Rynek oferuje nam różne możliwości, jednak poszukując najlepszego rozwiązania, kierujemy się nie rekomendacją producenta, a bezpieczeństwem własnym i naszego środowiska.