Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucic blistry po tabletkach 400x350 - Gdzie wyrzucić blistry po tabletkach ?
2021-07-12 Łukasz Kamiński

Faktem jest, że zdrowie to jeden z naszych najcenniejszych atrybutów. W momencie gdy przestajemy się nim cieszyć spada jakość naszego życia, a my sami musimy zacząć je ratować.

Na szczęście nowoczesna medycyna wychodzi naprzeciw naszym bolączkom, tworząc coraz to nowe leki. Ale medykamentów używamy nie tylko w momencie, gdy pojawi się czynnik chorobowy. Osobną gałęzią przemysłu farmaceutycznego jest bowiem rynek suplementów. W sprzedaży można spotkać substancje wspomagające pamięć, koncentrację, czy też takie, które mają np. wpływ na naszą florę bakteryjną. W świetle całej gamy leków, z którymi mamy do czynienia, pojawia się pytanie gdzie wyrzucić blistry po tabletkach. I choć nie są one odpadem w żaden sposób uciążliwym to ich złe zagospodarowanie może mieć dramatyczny wpływ na środowisko. Chcąc rozwiać tą wątpliwość trzeba opakowania po medykamentach zróżnicować pod kątem ich potencjalnej zawartości. W kontekście tym sposób ich zagospodarowania wygląda następująco:

Gdzie wyrzucić blistry po tabletkach ?

  • Puste blistry po tabletkach – wiele leków, które musimy przyjmować wykorzystujemy do końca. Patrząc na opakowanie, które zawierało tabletki widzimy, że jest ono wykonane z folii aluminiowej i tworzyw sztucznych. Oba te surowce nadają się do recyklingu i czysto teoretycznie można byłoby je umieścić w koszu na metale i tworzywa sztuczne. Z praktycznego punktu widzenia nie jest to jednak wskazane, gdyż nie ma instalacji, które oddzieliłyby te dwa surowce. Jedynym wyjściem na pozbycie się pustych blistrów po tabletkach jest więc wyrzucenie ich do śmietników na nieczystości zmieszane.
  • Pełne blistry z tabletkami – osobnym problemem w kontekście odpadów medycznych są blistry zawierające tabletki. Nie wolno ich umieścić w przydomowych pojemnikach na odpady, z obawy przed wywołaniem lawiny nieprzewidzianych wypadków. Wszystkie, nawet z pozoru najmniej ingerencyjne leki mogą w interakcji ze środowiskiem spowodować powstanie superbakterii odpornej na znane nam antybiotyki. Substancje farmakologiczne są w stanie również zatruć glebę i wody gruntowe. Wobec powyższego pełne opakowania z medykamentami należy zawieźć do PSZOK lub zostawić w aptece, która prowadzi ich zbiórkę.

 

Gdzie wyrzucić blistry po tabletkach ?
Gdzie wyrzucić blistry po tabletkach ?

Zobacz także: