Wynajmij
ogrodzenie
online

Gdzie wyrzucać zużyty filtr do wody – Dafi, Aquaphor, Brita?

pexels gustavo fring 8770253 400x350 - Gdzie wyrzucać zużyty filtr do wody - Dafi, Aquaphor, Brita?
2023-01-25 Łukasz Kamiński

Nie wiesz, gdzie wyrzucać filtr do wody Aquaphor, Dafi, Brita itp.? Nie tylko Ty stoisz przed takim dylematem! W trosce o ograniczenie liczby odpadów generowanych przez gospodarstwa domowe, wiele osób decyduje się na zamianę wody butelkowanej w plastikowej butelce na wodę filtrowaną, pochodzącą ze specjalnego dzbanka. I chociaż takie rozwiązanie ma realny wpływ na zmniejszenie zużycia plastikowych butelek, jest związane z koniecznością cyklicznej wymiany niewielkiego filtra znajdującego się wewnątrz dzbanka filtrującego. W tym poradniku podpowiemy, gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody, by trafił do kontenera zgodnego z założeniem prawidłowej segregacji odpadów.

Gdzie wyrzucać zużyty filtr do wody Brita, Dafi, Aquaphor itp.?

Na rynku akcesoriów do filtrowania wody istnieje wiele marek oferujących butelki i dzbanki filtrujące, które oczyszczają wodę kranową z wszelkich zanieczyszczeń, składników chemicznych i pozbawiają ją charakterystycznego zapachu “kranówki”. Do popularnych filtrów dostępnych na rynku można zaliczyć te marki Brita, Dafi, Aquaphor, ale też Philips, 3M itp. Niezależnie od wyboru producenta, głównym założeniem wszystkich filtrów jest oczyszczanie wody. Przeciętny filtr składa się z plastikowej obudowy i specjalnego wkładu. Najczęściej jest to wkład warstwowy np. z dodatkiem węgla aktywnego, który nie powinien być utylizowany w kontenerze przeznaczonym na odpady z plastiku i metali. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Gdzie wyrzucić filtr do wody Aquaphor, Dafi, Brita lub inny?

Zasady prawidłowej segregacji – gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody Dafi, Aquaphor, Brita lub inne?

Jedną z najlepszych metod prawidłowej segregacji jest skorzystanie z porad producenta danego filtra. Na opakowaniu lub dołączonej do filtra instrukcji powinny być umieszczone warunki, zasady i wskazówki dotyczące prawidłowej segregacji filtra po jego zużyciu. Wiele marek oferuje możliwość odesłania zużytego filtra bezpośrednio do producenta. Zdarza się również, że w marketach, obiektach użyteczności publicznej (np. urzędach miasta) lub mniejszych, lokalnych sklepach umieszczane są dedykowane pojemniki na zużyte wkłady filtrujące.

Jeżeli jednak nie masz dostępu do takiego punktu, a także nie chcesz tracić czasu na samodzielną wysyłkę zużytego filtra do producenta – możesz zadbać o prawidłową segregację takiego akcesorium we własnym, domowym zaciszu.

Aby prawidłowo zutylizować poszczególne elementy filtra, należy zweryfikować, z czego wykonane są poszczególne elementy wkładu. Od tego będzie uzależnione miejsce ich prawidłowej utylizacji.

  • Plastikowa obudowa filtra powinna trafić do żółtego pojemnika na plastik i metal. 
  • Wkład filtra wykonany z wymiennika jonowego lub węgla aktywnego można wyrzucić do kontenera z odpadami zmieszanymi.

Warto jednak podkreślić, że sam wkład – czy to jonowy, czy węglowy podlega recyklingowi. Jeżeli zatem trafi do producenta lub specjalnego punktu zbiórki może zostać oczyszczony i wykorzystany do produkcji kolejnych wkładów filtrujących.

Mamy nadzieję, że wiesz już gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody i jak prawidłowo postąpić przy jego segregacji. Warto jeszcze przybliżyć kwestię częstotliwości wymiany filtra w dzbanku filtrującym.

Co ile należy wymieniać filtry do wody?

Producenci filtrów do dzbanków filtrujących sugerują, że przeciętny wkład zachowuje swoje właściwości przez okres 4 tygodni od jego pierwszego włożenia. Po tym czasie powinien być wyjęty i zastąpiony nowym wkładem filtrującym. Wymiana filtra powinna odbywać się niezależnie od częstotliwości jego wykorzystywania. Co ważne – dla zachowania pełnej funkcjonalności związków znajdujących się bezpośrednio we wkładzie – filtr do wody powinien być cały czas w niej zanurzony i nie wolno doprowadzić do jego wysuszenia. Wiele dzbanków jest wyposażonych w specjalne suwaki lub nawet datownik elektroniczny z wyświetlaczem LCD, który ma przypominać o dacie założenia nowego filtra i co za tym idzie – sugerowanym terminie jego kolejnej wymiany.

W ciągu roku zużywa się zatem około 12 wkładów filtrujących. Przy założeniu, że dzienne zapotrzebowanie jednej osoby dorosłej wynosi dwie butelki po 1,5 litra, osoba, która nie korzysta z dzbanka, generuje około 730 zużytych butelek po wodzie. Oczywiście są to wartości szacunkowe.

Jak rozciąć obudowę filtra do dzbanka filtrującego?

Jak już wspomnieliśmy, aby samodzielnie zająć się prawidłową segregacją zużytego wkładu filtrującego, musisz rozdzielić dwa jego elementy: obudowę i wkład filtrujący. W zależności od producenta – niektóre obudowy mogą mieć formę plastikowego koszyczka, inne są bardziej zabudowane. W przypadku segregowania wkładu do dzbanka, który jest zabezpieczony ażurowym koszykiem, z rozcięciem obudowy mogą poradzić sobie zwykłe, ostre nożyczki kuchenne. Kiedy jednak Twój filtr jest bardziej zabudowany, sprawa może się skomplikować.

Do rozcięcia plastikowej obudowy wystarczy zwykle jedno, uniwersalne narzędzie (być może znajdziesz je w swojej szafce z narzędziami). Mała piłka do plastiku lub metalu (tzw., brzeszczot), pomoże Ci w szybki i wygodny sposób rozciąć plastikową obudowę i wysypać z niej zawartość filtracyjną. Jeżeli używasz wkładu węglowego, z wnętrza obudowy wydostanie się ciemny piasek/żwirek. Chociaż cała konstrukcja może wydać się czasochłonna, w praktyce wystarczy pięć minut, aby prawidłowo rozdzielić wkład filtrujący i odbudowę.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wiesz już gdzie wyrzucać zużyty filtr do wody Brita, Aquaphor, Dafi lub innej marki. Najlepszym rozwiązaniem gwarantującym pewność co do dalszego wykorzystania substancji filtrujących znajdujących się pod plastikową obudową filtra jest przekazanie ich producentowi.

Dokładamy starań, aby segregacja odpadów była prostsza! Dlatego nasz profesjonalny sklep z pojemnikami na odpady oferuje rozwiązania, które ułatwią Ci segregację i jednocześnie sprawią, że nie będzie ona kłopotliwa. Jeżeli chcesz zamówić wysokiej jakości kosze na śmieci – sklep internetowy, taki jak nasz będzie najlepszym miejscem na kompleksowe, przemyślane zakupy. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!

Zobacz także: