Planując prace w ogrodzie czy na balkonie, możesz zastanawiać się, gdzie wyrzucać ziemię z doniczek i ogródka. Kwestia segregacji tego typu odpadów nie jest wcale oczywista. Pomimo tego, że ziemia jest materiałem biodegradowalnym, nie powinna trafić do pojemnika z odpadami bio. Dowiedz się, gdzie wyrzucić ziemię z doniczek, a gdzie z ogrodu.
Gdzie wyrzucać ziemię? Zasady prawidłowej segregacji
Kwestie dotyczące utylizacji większości odpadów i wyboru właściwego pojemnika są obecnie powszechne znane. Segregacja odpadów jest obowiązkowa, a odpady należy umieszczać w różnokolorowych pojemnikach:
- żółte – metale i tworzywa sztuczne;
- niebieskie – papier;
- zielone – szkło;
- czarne – odpady zmieszane;
- brązowe – odpady biologiczne.
Taki podział jest jasny i pozwala na sprawną segregację odpadów. Nie zawsze jednak przyporządkowanie śmieci do odpowiedniego kosza jest oczywiste. Jednym z problematycznych odpadów jest ziemia. Zastanawiając się gdzie wyrzucać ziemię, większość osób z pewnością pomyśli o koszach przeznaczonych na odpady bio. Okazuje się, że specjaliści od klasyfikacji poszczególnych śmieci uznali, że ziemia powinna trafić do pojemnika czarnego. Jest on przeznaczony na odpady zmieszane.
Gdzie wyrzucać ziemię z doniczek?
Nie wiesz, gdzie wyrzucić ziemię z doniczek po zakończeniu pracy? Ze względu na dużą zawartość żwiru, ziemia doniczkowa powinna trafić do odpadów zmieszanych. Sam żwir traktowany jest jako odpad budowlany, a tym samym nie może być kompostowany. Bardzo często ziemia do roślin zawiera też inne nieorganiczne materiały czy substancje chemiczne, które nie nadają się do wtórego wykorzystania. Dobrze znaleźć sklep z pojemnikami na odpady, w którym znajdziesz odpowiednie kontenery do segregacji.
Ziemia z ogródka – gdzie wyrzucić?
Już wiesz, w jaki sposób pozbyć się ziemi z doniczek. Czy ziemia pochodząca z prac w ogrodzie również powinna trafić do czarnego pojemnika na odpady? Gdzie wyrzucić ziemię z ogródka, by zadbać o środowisko? Okazuje się, że niepotrzebną ziemię wykopaną podczas pracy w ogrodzie należy zutylizować inaczej niż tą, pochodzącą z doniczek. Taka ziemia powinna trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W tym celu można zamówić specjalne kontenery do gromadzenia ziemi. Po zapełnieniu są zabierane i przewożone w miejsce utylizacji.
Innym rozwiązaniem jest budowa kompostownika do gromadzenia i przechowywania ziemi. W ten sposób można wtórnie wykorzystać ziemię, która posłuży jako naturalny nawóz dla roślin w ogrodzie.
Zastanawiając się, do którego pojemnika wyrzucić ziemię, należy pamiętać o prawidłowej segregacji odpadów. Ziemia doniczkowa jest utylizowana w inny sposób niż ziemia z ogrodu. Przed rozpoczęciem wiosennych prac, warto zapoznać się z zasadami selekcji odpadów i przygotować właściwe kosze na śmieci. Sklep z artykułami do segregacji odpadów to właściwe miejsce, by zakupić niezbędne kontenery.
Zobacz także: