Wynajmij
ogrodzenie
online

Gdzie wyrzucać stare garnki – aluminiowe i ze stali nierdzewnej

recycle g5ff31714d 1280 400x350 - Gdzie wyrzucać stare garnki - aluminiowe i ze stali nierdzewnej
2022-12-22 Łukasz Kamiński

Nawet najlepszy garnek kiedyś przestanie być funkcjonalny. Czy wiesz, gdzie wyrzucić stare garnki? Kary finansowe za brak zachowania ogólnoprzyjętych zasad segregacji odpadów mogą być szczególnie dotkliwe dla Twojej kieszeni. NIe ryzykuj! Jeżeli masz dobre chęci, ale nie wiesz, gdzie wyrzucić stary garnek – nie wyrzucaj go w ciemno! Zobacz, jak prawidłowo zutylizować tego rodzaju produkty.

Stare garnki – gdzie wyrzucić zużyte akcesoria kuchenne?

Z uwagi na duży wybór akcesoriów do gotowania, na rynku dostępne jest wiele rodzajów garnków. To między innymi tradycyjne garnki emaliowane, garnki aluminiowe oraz garnki ze stali nierdzewnej. Nie mniejszą popularnością cieszą się garnki żeliwne, jednak z uwagi na zastosowane do ich produkcji stopy – niezwykle rzadko trafiają one do śmieci. Są niemal niezniszczalne. Jak segregować stare garnki? Gdzie wyrzucić zużyte akcesoria do gotowania?

Gdzie wyrzucić garnek aluminiowy?

Zniszczone, stare i niezdatne do użytku garnki aluminiowe należy umieścić w pojemniku na odpady metale i tworzywa sztuczne, czyli w kontenerze żółtym. Przed wyrzuceniem garnka obejrzyj go jednak dokładnie. Czy pokrywką jest wykonana ze szkła, a  jej uchwyt z tworzywa sztucznego? Większość producentów wykorzystuje właśnie takie rozwiązanie, dlatego przed wrzuceniem pokrywy garnka do pojemnika na odpady przeznaczonego na segregację szkła, konieczne będzie odkręcenie plastikowych uchwytów. Rączki i gałki trafiają wówczas razem z garnkiem do kontenera żółtego na metal i tworzywa sztuczne, a szklana pokrywa do zielonego pojemnika na szkło. Jeżeli poszukujesz odpowiednich pojemników do prawidłowej segregacji, sprawdź, jakie produkty oferuje nasz sklep z pojemnikami na odpady.

Gdzie wyrzucić garnek ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej są produkowane ze specjalnego metalu, który jest odporny na korozję. Odpowiednie dodatki dodawane do stopu czynią go obojętnym na działanie czynników atmosferycznych: zmiennych temperatur, działanie wilgoci, a nawet niektórych substancji chemicznych. Czy wiesz, gdzie wyrzucić stare garnki ze stali nierdzewnej? W tym przypadku postępuj tak samo, jak z garnkiem wykonanym z aluminium. Powinien trafić do żółtego kontenera przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne.

Zobacz również: wywóz gruzu Grudziądz

Gdzie wyrzucić garnek stalowy?

Garnki ze zwykłej stali są bardziej narażone na działanie korozji. Kiedy tylko zauważysz na jego powierzchni rdzawe przebarwienia, koniecznie wyrzuć garnek. Jeżeli garnek ma rączki wykonane z plastiku lub innego tworzywa  nie musisz ich odkręcać! Całość wyrzuć do żółtego pojemnika do segregacji odpadów.

Podsumowanie

Gdzie wyrzucić stare garnki? Pamiętaj, że naczynia stalowe, ze stali nierdzewnej, aluminiowe i emaliowane zawsze trafiają do pojemnika przeznaczonego na tworzywa sztuczne i metale. Prawidłowa segregacja odpadów opiera się na trzech filarach. To pozyskiwanie, przetwarzanie i ponowne wprowadzanie do użytku. Prawidłową, zgodną z przepisami utylizację ułatwią odpowiednie kosze na śmieci. Sklep Odpady.org w swoim asortymencie ma wszystko, co niezbędne do prawidłowej segregacji. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty!

Zobacz także: