Wynajmij
ogrodzenie
online
opakowania po kosmetykach 400x350 - Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach ?
2020-10-06 Łukasz Kamiński

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach. Nie ma w tym nic dziwnego skoro używamy ich na co dzień i równie często musimy wiedzieć co zrobić z ich pozostałościami.

O tym, że temat nie jest prosty i oczywisty świadczy przede wszystkim różnorodność tego typu środków. Producenci perfum, szamponów oraz past do zębów i kremów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych pudełek, tub i butelek. Nad ich utylizacją musi się więc zastanowić nie tylko branża odpadowa, ale i każdy z nas. Do najbardziej kłopotliwych opakowań po kosmetykach zaliczyć możemy:

Gdzie pozbyć się opakowań po kosmetykach ?

  • Flakoniki po perfumach – każdy z nas lubi ładnie pachnieć. Często używamy do tego celu perfum, które miewają fikuśne flakoniki. Wpływ na ich nietypowość ma nie tylko kształt, ale i materiał z którego zostały wykonane. Nie zawsze jest to szkło opakowaniowe. Jeśli więc Państwa buteleczka uległa wyczerpaniu to najpewniej wyrzucić ją do czarnego pojemnika na śmieci zmieszane. Wyjątkiem od tej reguły może być informacja, którą umieścił producent danego środka. Czasami opakowania po perfumach nadają się do recyklingu i ponownego wykorzystania.
  • Tubki po paście do zębów – dylematy na temat tego, gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach mogą być również bezpośrednio związane z naszą jamą ustną. Pasta do zębów to bowiem jeden z tych produktów, których używamy do najczęściej. Najbardziej typowo tubki należy umieścić w zbiornikach na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli mamy wątpliwości to podobnie jak w przypadku perfum, należy zajrzeć do informacji umieszczonych na opakowaniu.
  • Aerozole – opakowanie po lakierze do włosów, dezodorancie, a także po piance do golenia należą do grupy tzw. „aerozoli”. Najczęściej składają się one z plastikowej nakrętki i opakowania z metalu. Tą pierwszą można wyrzucić do żółtego pojemnika na nieczystości, a sama butelka jest niestety odpadem dość problematycznym. W zależności od miejsca naszego przebywania należy albo umieścić ją w koszu na śmieci zmieszane, albo odstawić do PSZOK. Szerzej temat ten omówiliśmy na przykładzie dezodorantów.
  • Butelki po szamponach, mleczku do ciała i pudełeczka po kremach – najpopularniejszym surowcem do produkcji opakowań po kosmetykach są na szczęście tworzywa. W ich przypadku temat jest dość oczywisty. Większość z nich nadaje się do ponownego wykorzystania i dlatego można je bez większego zastanowienia wyrzucać do żółtych zbiorników na odpady o kodzie 15 01 02 i 15 01 04. Wyjątkiem od tej reguły mogą być opakowania po substancjach oleistych. Te należałoby najpierw umyć, pozbawiając ich resztek produktów.

 

Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach ?
Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach ?

Zobacz także: