Wynajmij
ogrodzenie
online
odpady problemowe 400x350 - Gdzie wyrzucać odpady problemowe ?
2019-12-02 Łukasz Kamiński

Nasz świat złożony jest z bardzo wielu form. Część z nich tworzy świat ożywiony na który składa się choćby otaczająca nas przyroda, a pozostałe po jakimś czasie zamieniają się w odpady. Te ostatnie stanowią dziś nie lada problem. Rosnące góry nieczystości spędzają z oczu sen obrońcom środowiska i osobom, które mają do czynienia z ich zagospodarowaniem.

Taki stan rzeczy raczej nie ulegnie zmianie. Czy się to komu podoba, czy nie dopóki nasz świat będzie opierać się na materii, dopóty śmieci będzie coraz więcej. W kontekście niniejszych słów warto wspomnieć o specyficznych rodzajach nieczystości. Odpady problemowe w otoczeniu każdego z nas to przede wszystkim:

Odpady problemowe nie mogą być gromadzone w przydomowych zbiornikach na śmieci

  • Odpady motoryzacyjne – samochody stanowią obecnie najpopularniejszy środek lokomocji. Mało jest rodzin, które z nich nie korzystają. Z czasem jednak nawet najsolidniejsze marki ulegają, awariom a powstałe przy tej okazji części należy odpowiednio zutylizować. Jeśli dokonujemy naprawy na „własną rękę” to na pewno śmieci tych nie powinniśmy gromadzić wraz z innymi odpadami komunalnymi. Najlepszym miejscem ich zagospodarowania będzie PSZOK lub inne miejsce wyznaczone przez Gminy.
  • Odpady farmaceutyczneodpady problemowe nie nastręczałyby aż tylu kłopotów, gdyby nie leki. Większość z nas przyjmuje je od czasu do czasu i nie zawsze zużywa do końca. Przeterminowane lub już niepotrzebne farmaceutyki lądują na ogół w szafkach lub w zakamarkach lodówek. I gdy nadejdzie czas aby się ich pozbyć to powinniśmy pamiętać, że leków nie wolno wyrzucać do kosza pod zlewozmywakiem. Optymalnym miejscem do pozbycia się zbędnego balastu będzie najbliższa apteka lub PSZOK.
  • Odpady elektronicznieodpady problemowe to także śmieci, które są zasilane napięciem pochodzącym z sieci energetycznej. Zaliczamy do nich smartfony, komputery, stare odbiorniki telewizyjne oraz lodówki czy też kuchenki mikrofalowe. Śmieci „na prąd” oddaje się na PSZOK lub do sklepu, które sprzedaje nam ich zamienniki. W niektórych Gminach odbywają się także specjalne zbiórki, eliminujące konieczność przemieszczania się z nieczystościami na większe odległości. Szerzej temat ten omówiliśmy tutaj

Odpady problemowe to na przykład leki
Odpady problemowe to na przykład leki

Zobacz także: