Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac odpady nietypowe 400x350 - Gdzie wyrzucać odpady nietypowe ?
2019-09-09 Łukasz Kamiński

Każdy z nas w toku codziennej egzystencji produkuje rozmaite rodzaje odpadów. Część z nich śmiało można uznać za nietypowe. Podział na śmieci zmieszane, metale i tworzywa sztuczne, bio, papier i szkło nie zawsze jest więc w stanie sprostać wymaganiom współczesnych czasów. Przy zbieraniu nieczystości pojawia się cały szereg dylematów.  Część odpadów tylko z pozoru wydaje się prosta do zakwalifikowania.

Tymczasem w rzeczywistości ich przeznaczenie jest zupełnie inne niż mogłoby się nam wydawać. Dziś zajmiemy się tematem wyrzucania odpadów innych . Do najbardziej popularnych przedstawicieli tej grupy zaliczyć możemy:

Popularni przedstawiciele odpadów nietypowych, czyli gdzie wyrzucać odpady nietypowe

  • Opony – zużyte ogumienie od pojazdów osobowych, rowerów czy motocykli to odpad wielomateriałowy. Należy zatem postępować z nim w sposób zarezerwowany dla tego rodzaju nieczystości. Pod żadnym pozorem opony nie powinny trafiać do koszy na śmieci zmieszane lub plastik. Miejscem ich wyrzucenia powinien być PSZOK lub zakład zajmujący się ich sprzedażą. Ten ostatni winien przyjąć stare ogumienie, o ile w zamian za nie kupujecie Państwo nowe. Często opon można się pozbyć także podczas zbiórek mobilnych, które organizują lokalne Samorządy.
  • Gąbki – gąbka do mycia naczyń lub pielęgnacji naszego ciała to bez wątpienia odpady zmieszane. Nie powinno się jej wyrzucać do śmietników na tworzywa sztuczne lub metale. W przeważającej części kraju wypełnieniem koszy koloru żółtego musi być surowiec opakowaniowy. Butelki, puszki czy plastikowe pojemniczki po lodach różnią się w swoich właściwościach fizykochemicznych od gąbki i dlatego nie wolno ich zbierać wspólnie.
  • Naczynia i bombki choinkowe – przedmioty udające szkło to powód najczęstszego zanieczyszczenia tychże odpadów. Wielu z nas myli bowiem ich końcowe przeznaczenie. Stłuczony talerz czy czubek od choinki to typowi przedstawiciele śmieci zmieszanych. Firmy recyklingowe nie prowadzą ich odrębnego przetwarzania i dlatego muszą one zasilić strumień nieczystości niesegregowanych.
  • Zepsute mięso i wędliny – wiele osób skarży się na uciążliwości związane z występowaniem robactwa w pojemnikach na odpady biodegradowalne. Tymczasem jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa segregacja. Mady tworzą się głównie na mięsie, które niezwykle często zasila śmietniki w kolorze brązowym. Błąd ten jest także dość często popełniany przez restauratorów. Chcąc zaoszczędzić na wywozie odpadów, kolekcjonują oni w koszach do BIO nieomal wszystko. Nieczystości odzwierzęce pochodzące z gospodarstwa domowego muszą być wyrzucane do śmietników na frakcję zmieszaną. Aby uchronić się przed wiążącymi się z tym tematem niedogodnościami warto je wcześniej umieścić w odrębnym worku.
Wiemy, gdzie wyrzucać odpady nietypowe
Wiemy, gdzie wyrzucać odpady nietypowe

Zobacz również: wywóz gruzu Grudziądz

Zobacz także: