Wynajmij
ogrodzenie
online
gdzie wyrzucac kosmetyki 400x350 - Gdzie wyrzucać kosmetyki ?
2021-06-08 Łukasz Kamiński

Każdy z nas nieraz zastanawiał się, gdzie wyrzucać kosmetyki. Nie może to dziwić skoro dzięki ich używaniu dbamy o swoje zdrowie i urodę. Siłą rzeczy część z nich zamienia się w odpad, który trzeba w jakiś sposób zutylizować.

Mowa tutaj przede wszystkim o opakowaniach, które pozostają po ich użyciu oraz o samym produkcie, którego nie zdołaliśmy do końca zużyć. A, że problem wart jest uwagi nie trzeba nikogo przekonywać. Wartość polskiego rynku kosmetycznego w 2016 r. wyniosła 16 mld zł. Na sumę tą składają się setki tysięcy produktów, które częściej czy później będą musiały trafić do punktu utylizacji. Zgodnie z obowiązującymi standardami na odpady kosmetyczne należy spojrzeć pod kątem:

Gdzie wyrzucać kosmetyki ?

  • Opakowaniom – aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać kosmetyki trzeba spojrzeć na opakowanie, w którym przechowywana jest zawartość w postaci kremów, maści i szamponów. Zazwyczaj do przechowywania tego typu substancji służą opakowania ze szkła bądź tworzyw sztucznych. Po zużyciu się danego produktu należy je wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na selektywną zbiórkę odpadów. W przypadku opakowań z plastiku będzie to żółty kosz na śmieci. Do szklanych pudełek i buteleczek będzie trzeba użyć kosza w kolorze zielonym. Patrząc na opakowania po kosmetykach warto zwrócić uwagę także na kartoniki, w których przechowywana jest część z nich. One również podlegają segregacji i trzeba je włożyć do śmietnika na makulaturę.
  • Zawartości – nie zawsze udaje się do końca zużyć wszystkie kosmetyki. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć szereg czynników. Po pierwsze o danym produkcie możemy najzwyczajniej zapomnieć, a po drugie może on nam nie służyć. O ile to możliwe i nie zabrania tego instrukcja na opakowaniu to powinniśmy oddzielić krem, maść czy szampon od opakowania, a z tym ostatnim postąpić zgodnie z zasadami selektywnej zbiórki odpadów. Tego typu postawa pozwoli zmniejszyć ilość i masę odpadów zmieszanych, które są najdroższe w utylizacji.

 

Gdzie wyrzucać kosmetyki ?
Gdzie wyrzucać kosmetyki ?

 

Wiele osób ma dylemat, czy w ogóle wyrzucać kosmetyki. Naszym zdaniem o ile zmieniły one swój kolor, zapach, czy konsystencję, należy to zrobić bezwzględnie. Balsamy, toniki czy emulsje do ciała po upływie ich daty ważności mają zgubny wpływ na zdrowie z uwagi na zagrożenie mikrobiologiczne.

Zobacz także: