2021-06-29
Chleb i bułki to podstawowe składniki naszego pożywienia. Stanowią one ważny element naszych śniadań i kolacji. Nie zawsze jednak pieczywo wykorzystujemy w całości.
Zdarza się, że części tego co zakupiliśmy musimy się pozbyć. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, gdzie wyrzucać chleb. I choć w naszym społeczeństwie zakorzeniony jest do niego szacunek to warto wiedzieć, co można zrobić z tym produktem po upływie jego terminu ważności. Jak się okazuje dylemat związany z pozbywaniem się chleba, wcale do najprostszych nie należy. Z jednej strony nieco komplikuje to całą sytuację, a z drugiej daje więcej możliwości. Czerstwe, nieświeże i nadmiarowe pieczywo można wykorzystać następująco:
Gdzie wyrzucać chleb ?
- Wyrzucić do pojemnika na bio – jeśli zastanawiacie się Państwo, gdzie wyrzucać chleb to warto przypomnieć sobie z czego został on wykonany. Bułki, bochenki i bagietki to produkty pochodzenia roślinnego. Zgodnie z obowiązującymi zasadami segregacji można je więc składować w brązowym pojemniku na bio. Trzeba przy tym pamiętać, aby przed umieszczeniem opadów w pojemniku wyjąć chleb z worka, czy innego opakowania w którym był przechowywany.
- Wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane – zdarza się, że podczas posiłku w większym gronie przygotujemy tyle jedzenia, że okaże się ono zbędne. Jeśli więc Państwa chleb lub bułki są już obłożone, czy też posmarowane masłem to ich resztki należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. Do koszy na bio nie można bowiem wyrzucać śmieci pochodzenia zwierzęcego. Wszelkie wędliny, sery czy masło sprawiają, że chleba nie można składować z resztkami roślinnymi.
- Wykorzystać ponownie – stary chleb i bułki nie muszą wcale zakończyć swojego istnienia w zakładzie zagospodarowania odpadów. Każdy z nas może spróbować przedłużyć ich żywot poprzez zrobienie z pieczywa tartej bułki czy tostów i zapiekanek. Ograniczamy w ten sposób ilość powstających nieczystości i środki, które przeznaczamy na zakup jedzenia. Do dobrej praktyki zaliczyć można także robienie przemyślanych zakupów i kupowanie tylko takiej ilości chleba, która sprosta potrzebom domowników.
Zobacz również: wywóz gruzu Grudziądz
Zobacz także: