Wynajmij
ogrodzenie
online
dlaczego warto segregowac smieci 400x350 - Dlaczego warto segregować śmieci ?
2021-06-15 Łukasz Kamiński

Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto segregować śmieci. Nie może to dziwić, skoro czynność ta wymaga poniesienia określonego wysiłku i nie zawsze jest prosta do przeprowadzenia. W małych mieszkaniach, czy zakładach pracy prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów jest trudne i wymaga wielu wyrzeczeń.

Nie dość, że trzeba wygospodarować odpowiednie miejsce to jeszcze wyrzucać śmieci z podziałem na 5 frakcji. Wszystkim, którzy wątpią w sens segregacji warto jednak przywołać fakty, w obliczu których mogą oni zmienić swoje zdanie. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:

Dlaczego warto segregować śmieci ?

  • Możliwość ponownego wykorzystania surowców – aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto segregować śmieci, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zasoby naszej planety są ograniczone. I choć część z nich jest odnawialna to w ogólnym bilansie jest ich coraz mniej. Chcąc zachować Ziemię dla przyszłych pokoleń warto pomyśleć o tym, aby jak najdłużej wykorzystywać to co już jest w obiegu. Takie postępowanie sprawia, że wydatkujemy mniej energii, która przecież nie bierze się znikąd.
  • Oszczędność pieniędzy – surowce zbierane u źródła są tańsze w zagospodarowaniu od śmieci zmieszanych. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim ich charakter. W momencie, gdy można je przetworzyć stają się one tak naprawdę niezbędnym komponentem dla firm, które muszą za nie zapłacić. W obliczu rosnących cen wywozu śmieci, sprzyja to zahamowaniu postępującej fali podwyżek. Jedną z odpowiedzi, dlaczego warto segregować śmieci może być w tym przypadku ekonomia.
  • Ograniczenie ilości odpadów – jeszcze do niedawana większość odpadów, była wywożona na składowiska, które trzeba teraz zrekultywować. Tymczasem nie dość, że jest to kosztowne to jeszcze zajmuje wiele lat. Teren, na którym były składowane odpady nie nadaje się do użytku przez wiele lat i leży praktycznie „odłogiem”. Segregacja śmieci sprzyja ograniczeniu takiego procederu. Nieczystości takie jak: szkło, tworzywa sztuczne, metal, papier i bio można ponownie użyć do wyprodukowania nowych przedmiotów lub jak w przypadku kompostu zasilić nimi glebę. Nikogo chyba więc nie trzeba przekonywać, że segregacja opadów opłaci się każdemu z nas.

 

Dlaczego warto segregować śmieci ?
Dlaczego warto segregować śmieci ?