Wynajmij
ogrodzenie
online
oplaty za smieci 400x350 - Dlaczego rosną opłaty za śmieci ?
2021-01-25 Łukasz Kamiński

Opłaty za śmieci to zagadnienie, które interesuje nas zwłaszcza z początkiem nowego roku. To właśnie wtedy mamy najczęściej do czynienia z ich korektą. Niestety prawie zawsze zmiana cen wywozu odpadów wiąże się z podwyżką.

Dziś postaramy się odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje i czemu nieczystości drożeją, choć wszędzie dookoła panuje kryzys. Na koszty opróżniania pojemników wpływa cały szereg czynników i nie jest to bynajmniej chciwość firm komunalnych. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:

Dlaczego rosną opłaty za śmieci ?

  • Koszty utylizacji odpadówopłaty za śmieci związane są w dużej mierze z kosztami ich zagospodarowania. Te zaś z roku na rok rosną osiągając cenę powyżej 100 euro za tonę. Jeśli przemnożymy tą kwotę przez ilość kilogramów to okaże się, ile trzeba zapłacić za przetworzenie ich na składowisku. Odpadów jest także z roku na rok coraz więcej. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim wzmożony konsumpcjonizm oraz zbliżanie się naszych standardów życia do mieszkańców reszty krajów zachodniej Europy. W roku 2019 zebrano przeciętnie 332 kg śmieci na 1 osobę, a w roku 2017 – 312 kg.
  • Koszty pracyopłaty za śmieci są także ściśle uzależnione od kosztów pracy. Wzrost wynagrodzenia podraża usługę ich odbioru, gdyż wywóz śmieci wymaga zaangażowania znacznej ilości personelu. Oprócz ładowaczy i kierowców trzeba wziąć tu pod uwagę także obsługę linii sortowniczych oraz administracji odpowiedzialnej za przygotowanie sprawozdawczości dla urzędów miast oraz gmin. W roku 2017 najniższa krajowa wynosiła 2000 złotych brutto, podczas gdy obecnie jest to 2800.
  • Zwiększenie wymagań środowiskowychopłaty za śmieci rosną, gdyż zwiększają się także wymagania wobec firm świadczących tego typu usługi. Przedsiębiorcy komunalni muszą zainwestować nie tylko w nowoczesnych sprzęt spełniający nieraz normę emisji spalin Euro VI, ale i kosztowne systemy komputerowe. Nierzadko w kalkulacjach przetargowych trzeba uwzględnić także obowiązek dostarczenia pojemników lub ich wymiany na nowe.

 

Ile kosztuje wywóz śmieci i dlaczego drożeje ?
Ile kosztuje wywóz śmieci i dlaczego drożeje ?

 

Jak widać ceny wywozu śmieci są uzależnione od wielu czynników. Zatrzymać może je jedynie lepsza segregacja odpadów oraz rozwój technologii przetwarzania nieczystości. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas wyrzucania śmieci, ale i w codziennym życiu.