Wynajmij
ogrodzenie
online
czego nie wyrzucac do szkla 400x350 - Czego nie wyrzucać do szkła ?
2020-08-19 Łukasz Kamiński

Szkło to frakcja odpadów, która tylko z pozoru wydaje się dość jednoznaczna. Niestety ogrom przedmiotów szklanych i szklano podobnych sprawia, że podczas jej gromadzenia popełniamy cały szereg błędów. W trosce o naszą planetę warto ich unikać i zadbać o to, aby surowce w naszych pojemnikach były jak najwyższej jakości.

Dziś podpowiemy Państwu czego nie wyrzucać do szkła i jak uniknąć problemów z odbiorem odpadów. Do zielonych pojemników na śmieci nie powinny trafić między innymi:

Czego nie wyrzucać do szkła ?

  • Żarówki – źródła światła, szczególnie te starszego typu, stwarzają złudne wrażenie wykonania ich ze szkła. I choć szkło stanowi ich element to nie mogę one być gromadzone wraz z butelkami po piwie czy słoikami. Żarówki są odpadem wielomateriałowym, a ich nowsze wydanie zawiera szereg substancji mogących skazić środowisko. O tym w jaki sposób postępować z żarówkami napisaliśmy w jednym z naszych artykułów .
  • Szkło okienne i szyby samochodowe – jednym z przykładów na to czego nie wyrzucać do szkła są niewątpliwie szyby samochodowe i okienne. Błąd związany z wyrzucaniem ich do koszy na odpady o kodzie 15 01 07 jest dość powszechny. Tymczasem szkło okienne jest odpadem typowo budowlanym, a szyby samochodowe motoryzacyjnym. W pojemnikach do szkła tego typu nieczystości stanowią zanieczyszczenie i ograniczają jego przydatność w procesie recyklingu.
  • Porcelana, kryształy, ceramika i naczynia typu arcoroc – każdy z nas przynajmniej raz w życiu stłukł coś, co tylko z pozoru przypominało szkło. Kryształowa misa, szklanka z arcoracu czy talerz to tylko niektóre z przykładów, które można mnożyć w nieskończoność. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do koszy na szkło może trafić jedynie szkło opakowaniowe. Przedmioty, które wymieniliśmy muszą być zagospodarowane odrębnie w śmietnikach na nieczystości zmieszane lub Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów.

 

Wiemy, czego nie wyrzucać do szkła
Wiemy, czego nie wyrzucać do szkła

 

Jak widać po powyższych przykładach szkło szkłu nierówne. Każdy z nas powinien mieć to na uwadze i zadbać o to, aby selektywna zbiorka odpadów miała jeszcze większy sens.