Wynajmij
ogrodzenie
online
czego nie wyrzucac do pojemnika na zmieszane 400x350 - Czego nie wyrzucać do pojemników na zmieszane ?
2020-08-25 Łukasz Kamiński

Wiele osób zastanawia się nad tym czego nie wyrzucać do pojemników na zmieszane. Taki stan rzeczy jest zupełnie normalny, z racji tego że budzą one skrajne emocje. Te ostatnie wynikają przede wszystkim z kwestii związanych z ich potencjalną zawartością.

W myśl obowiązujących przepisów przymiotnik “zmieszane” nie oznacza bowiem, że do koszy w kolorze czarnym można wrzucić wszystko. Skrótowo za odpady niesegregowane uznaje się te śmieci, których nie można w żaden sposób posegregować, ani wywieźć do PSZOK. W konsekwencji powyższego nie mogą do nich trafić takie nieczystości jak:

Czego nie wyrzucać do pojemników na zmieszane ?

  • Frakcje segregowane – zmiany w prawie śmieciowym wniosły obligatoryjny obowiązek segregacji. Oznacza to, że po 01.07.2020 r. każdy mieszkaniec i przedsiębiorca musi wyrzucać śmieci w sposób selektywny. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi szereg konsekwencji takich jak choćby brak odbioru odpadów. Jeśli więc to wyrzucenia macie Państwo metale, tworzywa sztuczne, papier, szkło lub bio do musicie z daleka omijać pojemniki na śmieci zmieszane.
  • Gabaryty –  odpowiedź na pytanie czego nie wyrzucać do pojemników na zmieszane obejmuje także odpady o kodzie 20 03 07. Mowa tutaj oczywiście o gabarytach takich jak stoły, ławki, szafy czy krzesła. Zgodnie z prawem muszę one zostać zawiezione do PSZOK lub zutylizowane na komercyjnym rynku usług komunalnych. Jeśli więc planujecie Państwom wymianę mebli to lepiej zawczasu pomyśleć o tym, co zrobicie z powstałym odpadem.
  • Elektronika i baterie – wielu członków naszej społeczności wyrzuca do pojemników na zmieszane elektronikę. Tego typu sytuacja może zrodzić poważne konsekwencje. Nie dość, że możecie Państwo otrzymać mandat, to jeszcze narazić środowisko na spore zanieczyszczenie. Warto wziąć sobie do serca te słowa i jeśli planujemy wymianę sprzętu na nowy to zadbać o to, aby jego poprzednik trafił we właściwe miejsce.
  • Leki – pandemia koronawirusa sprawiła, że dużą uwagą darzymy nasze zdrowie. Dobrze byłoby gdyby owa troska przełożyła się również na dbałość o naszą planetę. W duchu tych słów warto wziąć pod lupę wszelkiego rodzaju leki, syropy i inne środki farmakologiczne. Jedynym słusznym wyjściem zmierzającym do usunięcia ich pozostałości jest oddanie ich w aptece lub w PSZOK. Złożenie leków do pojemnika na zmieszane może spowodować ich niekontrolowane przeniknięcie do wód gruntowych lub gleb, co może prowadzić do skażenia.

 

Czego nie wyrzucać do pojemników na zmieszane ?
Czego nie wyrzucać do pojemników na zmieszane ?