
2020-08-20
Wiele osób zastanawia się nad tym, czego nie wyrzucać do plastiku. Nie ma w tym nic dziwnego skoro tworzywa sztuczne są obecne w naszym otoczeniu nieomal wszędzie. Z racji dużej powszechności tego typu surowca coraz trudniej jest wykluczyć przedmioty, które nie powinny znaleźć się w przydomowych koszach na śmieci.
Bardzo często może to powodować spore zamieszanie. Takie utrudnienia jak brak odbioru odpadów czy otrzymanie informacji o braku segregacji to tylko niektóre z możliwych konsekwencji. W realiach naszego kraju do tworzyw odbieranych w powszechnym systemie zbiórki nie zaliczają się:
Czego nie wyrzucać do plastiku ?
- Sprzęty RTV i AGD – prawie każda obudowa sprzętu zasilanego bateriami lub napięciem z sieci wykonana jest z plastiku. Nie mniej jednak jego właściwości, sprawiają, że nie może on trafić do koszy w kolorze żółtym. Dzieje się tak nie tylko ze względu na samą obudowę, ale przede wszystkim jej zawartość. Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zużyty sprzęt elektro powinien trafić do wyspecjalizowanych firm recyklingowych. Z perspektywy mieszkańca można się go pozbyć w PSZOK lub podczas mobilnej zbiórki nieczystości.
- Odpady z przemysłu i budowy – pojemniki na metale i tworzywa sztuczne służą do zbierania frakcji śmieci opakowaniowych. Nie można więc ich zagospodarowywać na styropian pochodzący z docieplania budynków czy na różnego typu przedmioty z gumy. Jeśli więc żółty pojemniki na odpady znajduje się na terenie naszej posesji czy zakładu pracy to powinny znaleźć się w nim przede wszystkim butelki po napojach lub czysta folia. Na pozostałe nieczystości należy wynająć kontener lub uzgodnić inny sposób ich zagospodarowania.
- Opakowania po środkach toksycznych oraz farbach i lakierach – aby dowiedzieć się, czego nie wyrzucać do plastiku trzeba na odpady spojrzeć szerzej. Dla bardziej wyrafinowanych przedstawicieli nieczystości opakowaniowych nie ma miejsca w koszach na śmieci usytuowanych w pobliżu naszego domu. Na opakowania po środkach toksycznych, a także farbach i lakierach ustawodawca przewidział inne miejsca zagospodarowania. Podobnie jak sprzęt RTV i AGD muszą one trafić do PSZOK.
