2020-08-14
Każdego lata jak bumerang powraca temat odpadów biodegradowalnych. Nie ma w tym nic dziwnego skoro rośliny są w pełni sezonu wegetatywnego, a wysokie nasłonecznienie sprawia, że rosną jak na przysłowiowych drożdżach.
Widać to szczególnie na przykładzie naszych trawników, które trzeba kosić nawet 1 raz w tygodniu. Powstałe w ten sposób nieczystości traktowane są w sposób bardzo zróżnicowany. Wielu z nas przeznacza je do kompostowania, a jeszcze inne osoby wypełniają nimi brązowe pojemniki na śmieci. Przy okazji jednej jak i drugiej czynności pojawia się jednak sporo dylematów i wątpliwości na temat czego nie wyrzucać do odpadów biodegradowalnych. Do typowych przykładów budzących wątpliwości zaliczyć możemy:
Czego nie wyrzucać razem z odpadami bio ?
- Resztki mięsa, wędlin, ryb i kości – wiele osób mylnie interpretuje przeznaczenie pojemników na odpady biodegradowalne i wyrzuca do nich resztki odzwierzęce. Jest to błąd, który nie dość że zanieczyszcza pożądany wsad to jeszcze powoduje wiele uciążliwości. Najgorszą z nich jest niewątpliwie zapach. Aby zrozumieć lepiej o co nam chodzi wystarczy przejść się wokół tego rodzaju koszy w zabudowie wielolokalowej. Resztki mięsa, wędlin, ryb i kości powodują również wyleganie się mad, dla których stanowią one doskonała pożywką. Nieprawidłowość ta jest nagminna u wielu firm zajmujących się gastronomią, ale na szczęście powoli zanika.
- Ziemi, żużli i popiołów z węgla oraz koksu – jednym z lepszych przykładów na to, czego nie wyrzucać do pojemników na odpady biodegradowalne jest oczywiście popiół. W okresie grzewczym bardzo często znajduje się on nie tylko w koszach na śmieci zmieszane, ale i w pojemnikach do bio. W przypadku popiołu pochodzącego ze spalania drewna taki stan jest dopuszczalny. Nie można jednak śmietnikach koloru brązowego umieszczać produktów spalania węgla i koksu.
- Odchody zwierzęce – pandemia koronawirusa wymusiła na poszczególnych społeczeństwach większe zainteresowanie higieną. Częściej niż jeszcze do niedawna dezynfekujemy nasze ręce i dbamy o znajdujące się wokół nas powierzchnie. W okresie wzmożonej troski o czystość nie można zapominać o odchodach pochodzących od naszych kotów i innych milusińskich. W myśl zasad segregacji nie mogą być one wyrzucane razem z bio i powinny trafić do śmietników na nieczystości zmieszane.