Wynajmij
ogrodzenie
online
bulky waste 5279249 1280 400x350 - Co to są odpady wielkogabarytowe? Co można wyrzucać?
2023-03-14 Łukasz Kamiński

Co to są odpady wielkogabarytowe i co do nich zaliczamy? Obowiązkowa segregacja odpadów dotyczy także przedmiotów, które ze względu na swoje rozmiary, nie mogą zostać umieszczone w tradycyjnych pojemnikach. Takie przedmioty mogą być składowane jedynie w wyznaczonych do tego miejscach.

Przepisy odnoszące się do segregacji śmieci wprowadziły dosyć jasny podział dotyczący prawidłowego selekcjonowania wszelkich odpadów. Zdecydowana większość osób prowadzących gospodarstwa domowe nie ma problemów z dopasowaniem odpadków do koloru pojemnika. Problem pojawia się w momencie, gdy mamy do czynienia ze śmieciami o znacznych rozmiarach takich jak odpady wielkogabarytowe. Co można wyrzucić do tego rodzaju niepotrzebnych śmieci? Dowiedz się, jakie przedmioty zaliczamy do „gabarytów”.

Odpady wielkogabarytowe – co zaliczamy?

Większość przedmiotów, które są zbyt duże, by wyrzucić je do tradycyjnych pojemników, możemy potraktować jako odpady wielkogabarytowe. Co zaliczamy to tego rodzaju śmieci? Popularne „gabaryty” to śmieci takie jak:

  • stare i zepsute meble, także rozkręcone – łóżka, szafy, biurka, krzesła, lustra;
  • drzwi i okna – bez futryny;
  • meble tapicerowane np. wersalki, fotele oraz pufy;
  • materace, dywany, wykładziny;
  • rowery;
  • puste walizki;
  • duże dziecięce zabawki;
  • wózki dziecięce, foteliki, krzesełka, przewijaki;
  • meble ogrodowe;
  • duże donice.

To, co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych, musi być gromadzone w specjalnie wyznaczonym do tego punkcie. Zazwyczaj jest to określone miejsce tuż koło budynku mieszkalnego. Gabarytów nie można wystawiać cały czas – administracja lub spółdzielnia ustala konkretne daty zbiórki. Zalegające w domu przedmioty można wynosić zazwyczaj dzień przed odbiorem w ustalonym punkcie. W przeciwnym wypadku teren dookoła bloku lub innego budynku byłby nieustannie zagracony gromadzonymi odpadami. Jeśli z jakichś powodów nie możesz czekać na wyznaczony termin, odpady możesz samodzielnie dostarczyć do PSZOK.

Wielkogabaryty – co zaliczamy, a co nie?

Znaczna część osób przeprowadzających remont w domu zastanawia się, które przedmioty można uznać za wielkogabaryty. Co zaliczamy do tego rodzaju odpadów, a co należy potraktować jako odpady poremontowe? Do gabarytów nie mogą trafić deski, płyty, styropian, palety, wełna mineralna, a także wyposażenie łazienek, czyli wanny, kabiny prysznicowe czy umywalki. Gruz, ceramika łazienkowa, elementy ogrodzenia czy inne odpadki powinny trafić do PSZOK – Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jeśli nie masz możliwości dostarczenia tego typu odpadów osobiście, można zamówić kontener u firmy zajmującej się wywozem śmieci.

Odpady wielkogabarytowe a sprzęt AGD

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to również miejsce, gdzie powinny trafić elektrośmieci i zużyty lub zepsuty sprzęt AGD, który nie jest uznawany za odpady wielkogabarytowe. Co to jest PSZOK? To miejsce na terenie gminy przeznaczone dla wszystkich mieszkańców, w którym można bezpłatnie oddać odpady, nienadające się do tradycyjnej selekcji w wyznaczonych pojemnikach. Sprzęty takie jak pralki, lodówki, żelazka czy odkurzacze powinny trafić właśnie do punktu odbioru odpadów. To również miejsce, gdzie można dostarczyć wszelkiego rodzaju materiały niebezpieczne – baterie, akumulatory, farby i opakowania, a także lakiery. Pozbywając się odpadów w ten sposób, dbasz o swoje otoczenie i środowisko naturalne.

Odpady gabarytowe, co to  – podsumowanie

Utylizacja odpadów jest konieczna, a prawidłowa selekcja możliwa jest dzięki specjalnie wyznaczonym pojemnikom. Niektóre rodzaje śmieci, ze względu na swoje duże rozmiary, nie mogą zostać zutylizowane w tradycyjny sposób. Śmieci wielkogabarytowe należy wystawiać w miejsca zbiórki, które są wyznaczone przez administratorów budynków. To pozwala nie tylko na prawidłową selekcję, ale również ochronę środowiska. Nasz sklep z pojemnikami na odpady posiada szeroki asortyment związany z segregacją śmieci. Kupisz u nas niezbędne akcesoria oraz różnej wielkości kosze na śmieci – sklep działa także online.

 

Zapraszamy do zakupu u nas różnych modeli ulicznych koszów na odpady.